Berta Holandská

V dnešním článku se do hloubky podíváme na téma Berta Holandská, záležitost, která v poslední době vzbudila ve společnosti velký zájem. Dozvíme se o jeho původu, jeho dopadu na každodenní životy lidí, důsledcích, které má v různých oblastech, a možných řešeních, která byla navržena k jeho řešení. Berta Holandská je komplexní problém, který pokrývá různé dimenze, proto je nezbytné jej analyzovat z různých úhlů pohledu, abychom pochopili jeho rozsah a přijali opatření, která přispějí k jeho pochopení a případnému řešení. V celém tomto článku se ponoříme do klíčových aspektů tohoto tématu, které je dnes tak aktuální.

Berta Holandská
francouzská královna
Portrét
Narození1058?
Úmrtí30. července 1093
Montreuil-sur-Mer
ManželFilip I. Francouzský
PotomciKonstancie Francouzská
Ludvík VI. Francouzský
Jindřich
DynastieGerulfovci
OtecFloris I. Holandský
MatkaGertruda Saská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Berta Holandská (1058?30. července 1093 Montreuil-sur-Mer) byla francouzská královna z dynastie Gerulfovců. Po dvacetiletém manželství byla králem zapuzena.

Cesta na francouzský trůn

Zapuzená Berta a Filip s Bertradou (Svatodivišské kroniky)

Narodila se jako dcera holandského hraběte Florise I. a jeho manželky Gertrudy, dcery saského vévody Bernarda II. Po smrti otce se matka znovu provdala za Roberta I. Flanderského. Berta byla za francouzského krále Filipa I. provdána pravděpodobně roku 1072[1] svým otčímem. Politickému sňatku předcházela bitva u Casselu, v níž Filip prohrál a byl donucen uznat Robertovu vládu ve Flandrech.[2] Oba muži poté zpečetili své spojenectví proti Vilémovi Dobyvatelovi sňatkem Filipa s Bertou.

Berta Filipovi celých devět let[3] nemohla dát dědice. Po mnoha modlitbách se roku 1081 konečně narodil syn Ludvík, poté dcera Konstancie a snad několik synů, kteří zemřeli v útlém dětství.[3]

Filip Bertu roku 1092[4] zapudil. Svou roli v králově skutku hrála krom hříšné náklonnosti k Bertradě z Montfortu také potřeba dalšího syna a podle soudobého kronikáře Viléma z Malmesbury prý také to, že byla Berta příliš tlustá. Královnina tloušťka by zřejmě nebyla tím pravým důvodem, zarážející je však fakt, že její syn Ludvík získal přezdívku tlustý a stejně tak jeho bratranec Floris II.[5]

Zapuzená královna byla manželem usazena na hradě v Montreuil-sur-Mer, který byl součástí jejího věna, a o rok později zde zemřela. Král setrval ve svazku s Bertradou i přes církevní výhrůžky. Bertin syn Ludvík se po otcově smrti stal králem.

Odkazy

Reference

  1. EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha: Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0. S. 109. 
  2. Francouzští králové, str. 113
  3. a b www.mittelalter-genealogie.de. www.mittelalter-genealogie.de . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-06-16. 
  4. Francouzští králové, str. 114
  5. www.inghist.nl

Literatura

  • EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha: Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0. 

Externí odkazy

Francouzská královna
Předchůdce:
Anna Kyjevská
10721092
Berta Holandská
Nástupce:
Bertrada z Montfortu