Neznělá faryngální frikativa

V tomto článku se ponoříme do Neznělá faryngální frikativa, tématu, které v poslední době vyvolalo velký zájem a debatu. Neznělá faryngální frikativa se stal relevantní osobností v různých oblastech, generuje rozdělené názory a vzbuzuje velký zájem široké veřejnosti. V tomto článku prozkoumáme různé pohledy na Neznělá faryngální frikativa, analyzujeme jeho vliv na dnešní společnost a prozkoumáme možné důsledky jeho přítomnosti v našem prostředí. Podobně se budeme snažit porozumět důležitosti Neznělá faryngální frikativa v současném kontextu a jeho potenciálnímu dopadu v budoucnu.

Obrázek znaku IPA
Číslo IPA144
Znak IPAħ
Znak SAMPAX\
Zvuková ukázka

Neznělá faryngální frikativa je souhláska vyskytující se v některých jazycích. V IPA má symbol . Často se přepisuje také znakem ⟨ḥ⟩.

Vyskytuje se například v arabštině, syrštině, klasické hebrejštině a nacházela se i ve starověké egyptštině.

  • Způsob artikulace: třená souhláska (frikativa). Vytváří se pomocí úžiny (konstrikce), která se staví do proudu vzduchu, čímž vzniká šum – od toho též označení úžinová souhláska (konstriktiva)
  • Místo artikulace: faryngála, uzávěra se vytváří dotekem kořene jazyka s faryngem (hltanem).
  • Znělost: neznělá souhláska – při artikulaci jsou hlasivky v klidu. Znělým protějškem je ʕ.
  • Ústní souhláska – vzduch prochází při artikulaci ústní dutinou.
  • Souhláska je střední, což znamená, že je produkovaná a dovolující vzdušnému proudu aby šel kolem středu jazyka, spíše než ze stran.
  • Pulmonická egresivní hláska – vzduch je při artikulaci vytlačován z plic.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Voiceless pharyngeal fricative na anglické Wikipedii.