Epiglotální ploziva

Dnes se ponoříme do vzrušujícího světa Epiglotální ploziva, tématu, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Od svého vzniku až po svůj dopad na dnešní společnost hraje Epiglotální ploziva zásadní roli v každodenním životě lidí a vyvolává nekonečné debaty a kontroverze. Prostřednictvím tohoto článku prozkoumáme mnoho aspektů Epiglotální ploziva, prozkoumáme jeho vliv na různé aspekty moderního života a analyzujeme jeho vývoj v průběhu času. Ponořte se do této cesty objevování a připojte se k nám při zkoumání Epiglotální ploziva ve všech jeho dimenzích.

Obrázek znaku IPA
Číslo IPA173
Znak IPAʡ
Znak SAMPA>\
Zvuková ukázka

Epiglotální ploziva je souhláska, vyskytující se v agulštině (Dagestán) a v jazyce dahalo (Keňa). V IPA má číslo 173, její symbol je odvozen od symbolu rázu (glotální plozivy) přeškrtnutím.

  • Způsob artikulace: ražená souhláska (ploziva). Vytváří se pomocí uzávěry (okluze), která brání proudění vzduchu a je posléze uvolněna, čímž vzniká zvukový dojem – od toho též označení závěrová souhláska (okluziva).
  • Místo artikulace: epiglotála, uzávěra se vytváří mezi hrtanovou příklopkou (epiglotis) a aryepiglotickou řasou (plica aryepiglottica)
  • Znělost: neznělá souhláska – při artikulaci jsou hlasivky v klidu (nemá znělý protějšek)
  • Ústní souhláska – vzduch prochází při artikulaci ústní dutinou.
  • Neproudí přes jazyk, proto nemá smysl rozlišení na laterální a centrální souhlásky
  • Pulmonická egresivní hláska – vzduch je při artikulaci vytlačován z plic.