Heinrich Rohrer

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Heinrich Rohrer, prozkoumáme jeho mnohé aspekty a jeho dopad na různé oblasti každodenního života. V tomto směru budeme analyzovat jak jeho původ, tak jeho vývoj v čase, přičemž podrobně prozkoumáme jeho vliv na současnou společnost. Kromě toho se budeme zabývat různými pohledy a názory odborníků na Heinrich Rohrer s cílem nabídnout komplexní a kompletní vizi tohoto vzrušujícího tématu. Od jeho významu ve vědě, kultuře a technice až po jeho dopad na náš každodenní život, budeme přistupovat k Heinrich Rohrer z různých úhlů s cílem obohatit naše čtenářské znalosti a porozumění tomuto nesmírně důležitému tématu.

Heinrich Rohrer
Narození6. června 1933
Buchs, St. Gallen, ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Úmrtí16. května 2013 (ve věku 79 let)
Wollerau, Schwyz, ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Alma materSpolková vysoká technická škola v Curychu
Povolánífyzik
ZaměstnavatelIBM
OceněníEPS Europhysics Prize (1984)
Mezinárodní cena krále Fajsala za vědu (1984)
Nobelova cena za fyziku (1986)
medaile Elliotta Cressona (1987)
Národní síň slávy vynálezců (1994)
… více na Wikidatech
ChoťRose-Marie Egger
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heinrich Rohrer (6. června 1933 Buchs, St. Gallen16. května 2013 Wollerau, Schwyz[1]) byl švýcarský fyzik a spolunositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 1986 s Gerdem Binnigem za vytvoření skenovacího tunelovacího mikroskopu (STM).

Život

Heinrich Rohrer se narodil v Buchsu půl hodiny po své své sestře (dvojčeti). Užíval si bezstarostné dětství na venkově, než se jeho rodina přestěhovala do Curychu v roce 1949.

Doktorát obhájil v roce 1960 na curyšské technice v oboru supravodivosti stejně jako Gerd Binnig. Jeho studium bylo přerušeno vojenskou službou. V roce 1961 si vzal Rose-Marie Eggerovou.

základní diagram STM (angl.)

Odkazy

Reference

Externí odkazy