V dnešním článku budeme hovořit o André Maurois, tématu, které v poslední době vyvolalo velký zájem. André Maurois je téma, které bylo předmětem debat a diskuzí v různých oblastech, ať už na akademické půdě, v politické oblasti nebo ve společnosti obecně. V tomto článku se ponoříme do různých aspektů souvisejících s André Maurois, od jeho počátků až po jeho dnešní význam. Prozkoumáme různé perspektivy a názory s cílem poskytnout komplexní pohled na André Maurois a jeho dopad na společnost. Jsme si jisti, že tento článek bude velmi zajímat všechny, kteří se chtějí ponořit do složitosti André Maurois a lépe porozumět jeho důležitosti v dnešním světě.
Narodil se v průmyslnické rodině z Alsaska, která po obsazení Alsaska Německem po Prusko-francouzské válce v letech 1870–1871 přesídlila do Normandie. Vystudoval Lycée Corneille v Rouenu. Zde ho mimo jiné učil Émile Chartier, známý pod pseudonymem Alain. Pak pracoval deset let v otcově továrně. Byl velkým obdivovatelem anglické kultury a anglického stylu života. Díky svým znalostem působil během první světové války v armádě jako vojenský tlumočník a styčný důstojník u britského expedičního sboru. Z této zkušenosti čerpal ve svých prvních satirických knihách. Po jejich úspěchu se věnoval literatuře. V roce 1938 byl zvolen do Francouzské akademie.
V roce 1939 opět nastoupil do armády. Po porážce Francie odešel přes Anglii a Kanadu do USA.
Dílo
Ze svého působení v armádě v době první světové války napsal satiry Mlčení plukovníka Bambla (1918) a Řeči doktora O’Grady (1922), které mu získaly ihned velkou popularitu a byly přeloženy do řady jazyků.
Je autorem románů z prostředí normandského zámožného měšťanstva: Bernard Quesnay (1926), Dvě lásky Filipa Marcenata (1928) nebo Rodinný kruh (1932). Další jeho romány jsou Pud štěstí (1934), Zaslíbená země (1946) a Zářijové růže (1957).
Ariel, ou la vie de Shelley (1923, Ariel aneb život Shelleyho) – beletrizovaný životopis Percy Bysshe Shelleyho. Vyšlo též pod názvem: Básník a svět : Život, lásky a smrt básníka P. B. Shelleyho
Aspects de la biographie, (1928, Aspekty biografie) – literární eseje
Climats (1928, Dvě lásky Filipa Marcenata) – román, ISBN80-85281-32-5
Contact (1928)
Les derniers jours de Pompéi (1928, Poslední dny Pompejí)
Deux fragments d'une histoire universelle 1929 (1928, Dva fragmenty univerzální historie)
Le pays des trente-six mille volontés (1928, Země tisíce rozmarů, též jako Země tisíce splněných přání) – pohádka. V roce 1963 v Československém rozhlasu nastudoval Miloslav Disman.
Fragments d'un journal de vacances (1929, fragmenty novin z dovolené)
Le roman et le romancier (1929, Román a romanopisec)
Supplément à Mélanges et pastiches de Marcel Proust (1929)