Národní knihovna Izraele

Vzhled přesunout do postranního panelu skrýt
Národní knihovna Izraele
StátIzraelIzrael Izrael
Souřadnice
Založena1892
Další informace
ŘeditelOren Weinberg
Webové stránkyNárodní knihovna Izraele
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní knihovna Izraele (hebrejsky הספרייה הלאומית Ha-sifrija ha-le'umit), dříve Židovská národní a univerzitní knihovna (hebrejsky בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי‎, Bejt ha-sfarim ha-le'umi ve-ha-universita'i) je národní knihovna Státu Izrael, která má zároveň sloužit jako „Národní knihovna židovského lidu.“ Nachází se v kampusu Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a rovněž slouží jako univerzitní knihovna.

Archiv knihovny obsahuje přes 5 milionů knih. Jedná se o zdaleka největší světovou sbírku hebrejských a židovských děl a obsahuje rovněž velké množství vzácných rukopisů, knih a artefaktů.

Posláním knihovny je rovněž shromažďovat:

  1. Všechna díla publikovaná v Izraeli v jakémkoliv jazyce
  2. Všechna publikovaná díla o Izraeli, Zemi izraelské, judaismu a Židech, ve všech jazycích z jakéhokoliv státu na světě
  3. Všechna díla publikovaná v hebrejštině nebo jiném jazyku židovské diaspory (jako je jidiš nebo ladino)

Ze zákona je dáno, že dvě kopie všech knih vydaných v Izraeli, musí být uloženy v této knihovně. V roce 2001 byl zákon doplněn o audio a video nahrávky a jiné typy netištěných médií.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jewish National and University Library na anglické Wikipedii.

  1. About the Library - History and Aims . Jewish National and University Library . Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-04-21. (anglicky) 
  2. Depositing Books to The Jewish National & University Library . Jewish National and University Library . Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-29. (anglicky) 

Externí odkazy

Portály: Izrael | Informační věda a knihovnictví