Uhlíková hvězda

V dnešní době je Uhlíková hvězda tématem, které ve společnosti získalo velký význam. Postupem času se Uhlíková hvězda stal bodem zájmu širokého spektra lidí, ať už kvůli jeho dopadu na každodenní život, historickému významu nebo jeho vlivu na různé aspekty kultury. V tomto článku prozkoumáme různé pohledy na Uhlíková hvězda, od jeho počátků až po jeho roli v současnosti, analyzujeme jeho důležitost a důsledky v dnešní společnosti. Kromě toho prozkoumáme, jak se Uhlíková hvězda vyvíjel v průběhu času a jak jeho porozumění může přispět k pochopení různých aspektů našeho každodenního života.

Ešeletové spektrum uhlíkové hvězdy UU Aurigae

Uhlíková hvězda je hvězda podobná červenému obru, jejíž atmosféra však obsahuje více uhlíku než kyslíku. Tyto dva prvky se spojují v horních vrstvách hvězdy a tvoří oxid uhelnatý. Tím se spotřebuje veškerý kyslík v atmosféře a zbylé atomy uhlíku mohou volně vytvářet další sloučeniny uhlíku, což dodává hvězdě atmosféru s nápadně červeným vzhledem.

U normálních hvězd (jakým je např. Slunce) je atmosféra bohatší na kyslík než uhlík. Obyčejné hvězdy nevykazují vlastnosti uhlíkových hvězd, i když i zde vzniká oxid uhelnatý, a proto jsou nazývány hvězdami bohatými na kyslík.

Většina uhlíkových hvězd jsou dvojhvězdy, kde jedna je obrovská hvězda a druhá bílý trpaslík. Atmosféru obra i s uhlíkem odvádí bílý trpaslík, takže ve spektru poté existují čáry atomů od obou dvou hvězd. Uhlíkové hvězdy mají poměrně výraznou spektrální charakteristiku. Jejich spektrum prvně rozpoznal Angelo Secchi už v šedesátých letech devatenáctého století.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carbon star na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy