Tento článek se bude zabývat Žlutý veleobr, tématem, které v posledních letech získalo na relevanci díky svému dopadu v různých kontextech. Z pohledu Žlutý veleobr bude analyzován jeho význam a dopad na _var2 a také jeho vliv na _var3. V tomto dokumentu budou prezentovány různé přístupy a úhly pohledu na Žlutý veleobr s cílem poskytnout komplexní a aktualizovanou vizi tohoto tématu. Stejně tak budou prezentovány konkrétní příklady a případové studie, které prakticky ilustrují relevanci Žlutý veleobr dnes. S multidisciplinárním přístupem je cílem nabídnout holistickou vizi Žlutý veleobr, umožňující čtenářům porozumět jejímu rozsahu a aplikacím v různých oblastech.
Žlutý veleobr je hvězda veleobr spektrálního typu F nebo G.[1] Tyto hvězdy jsou obvykle 15- až 20násobně hmotnější než Slunce. Podobně jako každý jiný veleobr jsou i hvězdy tohoto typu starší a kolísají mezi modrou a červenou fází v závislosti na chemických prvcích, které se spotřebovávají v jejich jádrech. Až dosud se předpokládalo, že pouze málo veleobrů stráví dlouhou dobu v přechodné žluté fázi. Tyto systémy mohou být původci vzácných supernov propojených se žlutými veleobry. Byly zjištěny pouze dvě takové supernovy - z většiny veleobrů se stává supernova v modré (horké) fázi nebo červené (studené) fázi.
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Yellow supergiant na anglické Wikipedii a Žltý nadobor na slovenské Wikipedii.