V tomto článku se budeme věnovat tématu Právní věda, které je dnes velmi důležité. Právní věda je téma, které vyvolalo velkou diskusi a debatu v různých oblastech, od akademické oblasti po sociální oblast. Jeho význam spočívá v dopadu, který má na životy lidí a na společnost obecně. Prostřednictvím tohoto článku se ponoříme do klíčových aspektů Právní věda, prozkoumáme jeho původ, jeho vývoj v čase a jeho vliv v různých oblastech. Dále budeme analyzovat možné budoucí důsledky, které může mít Právní věda na náš každodenní život, stejně jako možná řešení a alternativy, které mohou nastat, jak tento problém účinně řešit.
Právní věda neboli jurisprudence (z latiny iuris prudentia; iuris, 2. pád (genitiv), od ius = právo, prudentia = rozvážnost, dobrý úsudek) je věda zkoumající z různých hledisek právo, a to ať již právo pozitivní (platné), tak i právo přirozené.
Právní věda není jednolitá, její systém je poměrně široký, spadá pod něj řada disciplín, které se často rozvíjejí relativně autonomně. Dělení může být různé, obecně se uvádějí tyto podobory:
Takové vymezení je ale pouze všeobecné, např. Gerloch do těchto disciplín zasazuje i právní hermeneutiku jako teorii poznání, která zkoumá prameny práva.[1] Knapp zase uvádí, že se vyskytly i pokusy konstituovat právní archeologii či právní biologii (zkoumající biologické prvky v právu, zejména v právu rodinném).[2]
A kromě tohoto dělení se právní věda dělí i horizontálně podle jednotlivých právních odvětví. Tak existuje věda občanského práva, ústavního práva, trestního práva apod.