Mark Fisher

V dnešním světě je Mark Fisher téma, které získalo ve společnosti velký význam a zájem. Ať už díky svým implikacím v každodenním životě, dopadu na pracovišti nebo jeho vlivu na technologický rozvoj, Mark Fisher upoutal pozornost různých odvětví a vyvolal četné debaty a diskuse. Postupem času se Mark Fisher stal základním prvkem, který nejen podnítí zvědavost, ale také představuje výzvy a příležitosti do budoucna. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Mark Fisher, analyzujeme jeho důležitost, jeho vývoj a jeho potenciál transformovat různé oblasti společnosti.

Mark Fisher
Narození11. července 1968
Leicester
Úmrtí13. ledna 2017 (ve věku 48 let)
Felixstowe
Alma materHullská univerzita
Warwická univerzita
Povoláníspisovatel, teoretik, bloger, filozof, hudební kritik, vysokoškolský učitel a kulturolog
ZaměstnavatelGoldsmiths
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mark Fisher (11. července 1968 Leicester13. ledna 2017 Felixstowe) byl anglický kulturní teoretik a filozof krajně levicové orientace. K jeho nejznámějším knihám patří Kapitalistický realismus (2009). Byl též znám jako bloger pod přezdívkou k-punk.[1] Publikoval v časopise The Wire, kde byl jistý čas i zástupcem šéfredaktora. Dále publikoval v časopisech Fact, New Statesman nebo Sight & Sound. Učil na koleji Goldsmiths. Vystudoval angličtinu a filozofii na University of Hull, doktorát získal na Univerzitě ve Warwicku roku 1999. Spoluzaložil nakladatelství Zero Books a Repeater Books. V mládí byl velkým fotbalovým fanoukem, byl též očitým svědkem tragédie na stadiónu Hillsborough. Stejně tak se v mládí věnoval skládání hudby žánru breakbeat hardcore. Ideově se nejprve klonil k akceleracionismu, později se více posunul k neomarximu, hlásil se též ke konceptu hauntologie Jacquese Derridy. Kritizoval ekonomii jako "buržoazní vědu". Patřil ovšem také k velkým kritikům cancel culture, která podle něj vytváří prostor, "kde je solidarita nemožná, ale vina a strach jsou všudypřítomné". Trpěl depresemi a svůj život ukončil sebevraždou.[2]

Bibliografie

Česky vyšlo

  • Kapitalistický realismus, Rybka Publishers 2010 (překlad Radovan Baroš)
  • K-punk: výběr z textů, Ostravská univerzita (překlad Ondřej Trhoň, Jan Trnka)

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mark Fisher na anglické Wikipedii.

  1. RAMÍREZ, Noelia. Why pop philosopher Mark Fisher fascinates young leftists. El País English . 2023-04-25 . Dostupné online. (anglicky) 
  2. Přenastavit společnost kolem sebe. Zemřel kulturní teoretik Mark Fisher. Radio Wave . 2017-01-17 . Dostupné online. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Mark Fisher na Wikimedia Commons