Andris Piebalgs

V tomto článku důkladně prozkoumáme téma Andris Piebalgs a jak ovlivnil různé aspekty společnosti. Od svého vzniku až po vývoj v průběhu času byl Andris Piebalgs předmětem debat a sporů, ale byl také zdrojem inspirace a změn. Budeme analyzovat jeho vliv na kulturu, politiku, ekonomiku a další oblasti, stejně jako jeho roli při utváření identity a komunity. Prostřednictvím multidisciplinárního přístupu prozkoumáme různé perspektivy, které na Andris Piebalgs existují, a pokusíme se porozumět jeho rozsahu a významu v současném kontextu. Stejně tak budeme zkoumat, zda má Andris Piebalgs pozitivní nebo negativní dopad na společnost a jak jej lze chápat prostřednictvím různých teoretických a metodologických přístupů. Nakonec si tento článek klade za cíl poskytnout úplný a vyvážený pohled na Andris Piebalgs, aby si čtenář mohl vytvořit informovaný názor na toto téma.

Andris Piebalgs
Stranická příslušnost
ČlenstvíEvropská lidová strana
Komunistická strana Sovětského svazu
Lotyšská lidová fronta
Latvian Way
Latvia's First Party/Latvian Way
Jednota

Narození17. září 1957 (67 let)
Valmiera
Alma materLotyšská univerzita
Profesepolitik a diplomat
OceněníŘád tří hvězd
PodpisAndris Piebalgs, podpis
CommonsAndris Piebalgs
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andris Piebalgs (* 17. září 1957, Valmiera, Lotyšská sovětská socialistická republika) je lotyšský politik, v letech 2004–2014 člen Evropské komise José Barrosa.

Biografie

Vystudoval v Rize universitu Latvijas Universitāte, vstoupil do komunistické strany SSSR a v 80. letech pracoval jako učitel.

Byl spoluzakladatelem liberálně-konzervativní strany Latvijas ceļš (Cesta Lotyšska) a po získaní nezávislosti země na SSSR se v letech 19901993 stal ministrem školství a následně ministrem financí (19941995). V letech 19952003 působil jako velvyslanec, nejprve v Estonsku a později při EU.

V roce 2004 byl za Lotyšsko navržen do Evropské komise, kde působil až do roku 2010 jako komisař zodpovědný za oblast energetiky. Proslul výrokem na adresu zákazu žárovky: „Evropským domácnostem zůstane stejná kvalita osvětlení, přitom ale ušetří energii, oxid uhličitý i peníze.“ Jeho mluvčí Ferran Tarradellas situaci okolo zákazu žárovek komentoval německým novinářům, že při svých cestách s komisařem po Evropě nikde žádné demonstrace za původní žárovky neviděl: „Kameny po nás taky ještě nikdo neházel. Evropané stojí za námi.“[1][2]

Dne 9. února 2010 začala fungovat nová Evropská komise. Piebalgs je opět jedním z eurokomisařů, jeho resortem je rozvoj.

Jako profesor působí na částečný úvazek v Centru Roberta Schumana pro pokročilá studia při Evropském univerzitním institutu.[3]

Odkazy

Reference

  1. KAISER, Daniel. Nekrolog za svobodu světla. Lidovky.cz . MAFRA, a.s., 2009-08-26 . Dostupné online. 
  2. EU chce zakázat tradiční žárovky. Lidovky.cz . MAFRA, a.s., 2008-12-08 . Dostupné online. ISSN 1213-1385. 
  3. Andris Piebalgs. European University Institute . . Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy