Portál:Politika

V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Portál:Politika a jeho dopad na různé aspekty každodenního života. _Var1 upoutal pozornost lidí všech věkových kategorií az různých koutů světa a stal se tématem širokého zájmu. Od svého vzniku vyvolal Portál:Politika kontroverze, obdiv a byl dokonce předmětem studia v různých oblastech vědění. V tomto směru budeme do hloubky analyzovat důsledky Portál:Politika v dnešní společnosti a její vliv v různých oblastech. Tento článek nabízí komplexní pohled na Portál:Politika a jeho dopad na náš každodenní život, od jeho historického významu až po jeho relevanci v současném kontextu.

Politika Portál Diskuse k portálu WikiProjekt Diskuse k WikiProjektu
Vítejte na Portálu Politika
Úvod

Podle Aristotela je člověkεγον ζων πολιθικον“ (zoon politicon), tedy „politické zvíře“. Karel Čapek k tomu poznamenal: „Myšlenka je to náramně moudrá. Není jenom docela jasno, mínil-li tím Aristoteles, že člověk je podivné zvíře, které dělá politiku, nebo že člověk, který dělá politiku, je s odpuštěním zvíře.

Politika (z řeckého πολις – obec, τεχνη – správa) není však ničím jiným než systematickou správou záležitostí, které přesahují organizaci vlastní lidskému druhu a jeho nejstarším tradicím. Politika a správa věcí veřejných, jak je známe dnes, se vyvinuly ze základního principu poddanství a vazalství, v němž jednotlivé subjekty v čele s vládcem zajišťovaly obranu svým poddaným, jež jim za to sloužili nebo platili berně.

Tuto myšlenku vystihl francouzský filosof a teoretik francouzské revoluce Jean-Jacques Rousseau, když tvrdil, že lid uzavřel s vladařem tzv. společenskou smlouvu, kterou se předkové obou stran zavázali dodržovat.

Milníkem ve vývoji politické tradice byl vznik a uvedení v praxi myšlenky demokracie. Tato zvláštní směsice kmenového zřízení (jehož rozhodování se účastní všichni) a poddanského systému (podle kterého jen vybraní se mohou přímo podílet na tvorbě pravidel a dohlížení na jejich kontrolu) se stala vzorem pro většinu politických systémů druhé poloviny dvacátého století.

Česko

Politický systém České republiky je svou strukturou parlamentní zastupitelská demokratická republika s premiérem v čele vlády a pluralitním politickým systémem. Výkonná moc je delegována na prezidenta a vládu, v jejímž čele stojí premiér. Zákonodárnou moc tvoří dvoukomorový parlament a soudní moc realizuje čtyřčlánková soudní soustava a Ústavní soud…


Různé články


Mezinárodní organizace

Seznamy

Seznamy států

Česko

Vlády


Informace
  • Portál založil 28. února 2007 Alaiche, přestavba – 2009 Elm
    • Spolupracují:
      • Nolanus do podzimních voleb /2009/ bych chtěl aktualizovat a doplnit články, které s volbama souvisejí
      • Bescherelle - rád pomohu s články především o zahraniční politice
      • Bikulef - budu překládat články o politice, politicích a o vládních organizacích z cizojazyčných Wiki
      • V0lkanic - snaha o aktualizaci a doplnění článků týkajících se politiky, primárně v souvislosti s aktuálním děním
      • Každá pomoc vítána…
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Politika}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

Také se můžete přidat k WikiProjektu Politika.

  • Chybí vám zde nějaký článek?
    • Zapište jej sem, pokusíme se jej zpracovat.
Související
Příbuzné portály

Evropská unie   Ekonomie   Filozofie   Historie   OSN   Právo

Sesterské projekty

 Wikicitáty      Wikizdroje      Wikiverzita      Wikislovník     Logo Wikimedia Commons Wikimedia Commons