Varmie

V tomto článku prozkoumáme do hloubky fascinující svět Varmie. Od jeho počátků až po jeho dnešní dopad se ponoříme do různých aspektů, které tvoří toto velmi relevantní téma. Budeme analyzovat jeho význam ve společnosti a jak se v průběhu let vyvíjel. Dále prozkoumáme různé pohledy a názory na Varmie s cílem nabídnout úplný a objektivní pohled. Varmie je bezpochyby téma, které si zaslouží naši pozornost a zamyšlení, takže doufáme, že tento článek bude velmi zajímavý a užitečný pro všechny čtenáře.

Mapa
Znak knížecího biskupství
Varmie a další historické země Polska na pozadí moderních správních hranic

Varmie (polsky Warmia, německy Ermland) je historická oblast v nížině u pobřeží Viselského zálivu v povodí řek Lava a Pasłęka o rozloze okolo 40 000 km². Tradičním centrem je Lidzbark Warmiński, největším moderním městem je Olštýn. V současnosti je Varmie rozdělená mezi Varmijsko-mazurské vojvodství (Polsko) a Kaliningradskou oblast (Ruská federace).

Historie

Oblast dostala název podle původních obyvatel z pruského kmene Varmů. Od třináctého století oblast ovládal Řád německých rytířů, který válčil s polskými králi. Druhý toruňský mír z roku 1466 přiřkl Varmii Polsku jako součást Královských Prus, zároveň si však místní biskup zachoval značnou autonomii a titul knížete. Jedním z kandidátů na biskupský úřad byl Mikuláš Koperník, který bydlel ve Fromborku a zabýval se studiem varmijské historie a vlastivědy. Při dělení Polska se v roce 1772 stala Varmie součástí Pruského království a začala germanizace území. Po 1. světové válce proběhl plebiscit ve Varmii a Mazursku, v němž většina obyvatel dala přednost setrvání v rámci Německa před připojením k Polsku. Po druhé světové válce německé obyvatelstvo uprchlo nebo bylo odsunuto a území Varmie bylo rozděleno mezi Polsko a SSSR. Varmie má dosud status samostatné arcidiecéze.

Hlavní města

Literatura

  • František Honzák, Marek Pečenka, Jitka Vlčková: Evropa v proměnách staletí. Libri, Praha 1995, ISBN 80-85983-00-1, s. 525

Související články

Externí odkazy