Válečná loď

Lidé byli vždy zvědaví na Válečná loď. Od starověku až po současnost byl Válečná loď předmětem zájmu, debat a zkoumání. Ať už prostřednictvím vědy, literatury, umění nebo historie, Válečná loď zanechala v lidstvu svou stopu a byla inspirací pro nespočet objevů a výtvorů. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Válečná loď a pokusíme se osvětlit jeho význam v naší společnosti a kultuře.

Salva od Willema van der Velde, ukazuje holandskou řadovou loď v 17. století

Válečná loď, válečné plavidlo je speciální plavidlo, které je určeno k provádění bojových operací. Může být určeno pro přímé provádění bojových operací na moři, pro pobřeží ochranu z moře, pro provádění útočných operací z moře, pro ochranu a zásobování jiných válečných lodí nebo pro transporty nebo jako nosiče zbraní.

Každá válečná loď má svého velitele s hodností podle seznamu hodností válečného námořnictva, má svou vlajku a znak velení. Velikost lodi nebo její typ záleží na účelu válečné lodi. Souboj válečných lodí protivníků se nazývá námořní bitva.

Válečné lodě jsou obvykle budované zcela jinak než obchodní lodě. Mimo toho, že jsou vybaveny zbraněmi, jsou konstruovány tak, aby vydržely i významné poškození. Jsou také rychlejší a lépe manévrují než obchodní lodě. Válečné lodě přepravují pouze zbraně, munici a bojovou posádku. Jsou součástí válečného námořnictva.

Během války se rozdíly mezi válečnými a obchodními loděmi obvykle stíraly. Obchodní lodě jsou vybaveny zbraněmi a podléhají velení vojenského námořnictva. Slouží jako pomocné nebo podpůrné křižníky. Až do 17. století bylo obvyklé, že obchodní lodě byly nuceny k službě u vojenského námořnictva. Až do 19. století bylo kvůli nebezpečí pirátských přepadů zcela obvyklé, že větší obchodní lodě byly vyzbrojeny děly.

Typy válečných lodí

Jamato, největší a nejsilnější bitevní loď
USS Enterprise (1961) s eskortou
Britská fregata Richmond při odpalu střely AGM-84 Harpoon
Magdeburg, německá korveta třídy Braunschweig (2008)

Válečné čluny

Historické typy

Související články

Externí odkazy