Téma Středoamerický společný trh je dnes jedním z nejrelevantnějších. S dopadem, který zahrnuje všechny aspekty společnosti, Středoamerický společný trh upoutal pozornost odborníků i běžných lidí. Od svého vzniku Středoamerický společný trh vyvolal debaty, kontroverze a byl předmětem mnoha vyšetřování a studií. Důležitost porozumění a analýzy Středoamerický společný trh spočívá v jeho vlivu v různých oblastech, včetně ekonomiky, politiky, zdraví, technologií a životního prostředí. V tomto článku důkladně prozkoumáme dimenze a dopady Středoamerický společný trh a také možné strategie k řešení jeho problémů.
Středoamerický společný trh (španělsky Mercado Común Centroamericano, zkratka MCCA) je společný trh pěti středoamerických států Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua a Kostarika. Vznikl v roce 1960 dohodou mezi 4 státy, 5. dnešní členský stát Kostarika se připojil v roce 1963. Organizace se rozpadla v roce 1969 kvůli neshodám mezi Salvadorem a Hondurasem. Znovuobnovena byla v roce 1991.
MCCA poměrně efektivně odstranil některá cla mezi zúčastněnými státy a sjednotil clo pro obchod se třetími zeměmi. Další úspěch a rozvoj se prozatím nedostavil, protože MCCA nemá dostatečné pravomoci, které si ponechaly jednotlivé státy.
Největším obchodním partnerem jsou Spojené státy americké, do kterých putuje zhruba 45% veškerého exportovaného zboží. Do Latinské Ameriky směřuje cca 27% výrobků.