Sandanski

V dnešní době je Sandanski tématem, které má každý na rtech a které v dnešní společnosti nezůstane bez povšimnutí. Jeho důležitost a relevance se stávají stále zřejmějšími, jak se jeho analýza prohlubuje. Sandanski vygeneroval širokou škálu názorů a pozic, pro i proti, což vyvolalo neustálé debaty v různých oblastech. V tomto článku plně prozkoumáme dopad, který má Sandanski na náš každodenní život, a také jeho důsledky pro současnost a budoucnost. Kromě toho budeme analyzovat různé perspektivy, které existují kolem Sandanski, s cílem poskytnout komplexní a kontrastní vizi tohoto záhadného tématu.

Sandanski
Сандански
Pohled na město
Pohled na město
Sandanski – znak
znak
Sandanski – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška270 m n. m.
StátBulharskoBulharsko Bulharsko
OblastBlagoevgradská
ObštinaSandanski
Sandanski
Sandanski
Poloha města na mapě Bulharska
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha27 km²
Počet obyvatel26 914 (2024)[1]
Hustota zalidnění996,8 obyv./km²
Etnické složeníBulhaři
Náboženské složenípravoslaví
Správa
Oficiální webwww.sandanskibg.com
Telefonní předvolba0746
PSČ2800
Označení vozidelE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sandanski (bulharsky Сандански) je město ležící v jihozápadním Bulharsku v údolí řeky Strumy na úpatí Pirinu. Je správním střediskem stejnojmenné obštiny a má přibližně 27 tisíc[1] obyvatel.

Historie

Sídliště v okolí horkých pramenů s teplotou 42 – 81 °C vzniklo již ve druhém tisíciletí př. n. l.. Starobylé město, stejně jako archeologické vykopávky, se rozkládá na návrší. Největšího rozkvětu dosáhlo od 4. století, od kdy zde bylo jedno z prvních biskupských sídel na bulharském území. V šestém století bylo město vyvráceno barbarskými Slovany, ovšem záhy bylo obnoveno. Od tehdy neslo název Sveti Vrač (Свети Врач) po lidových léčitelích svatém Kosmovi a Damiánovi.

Od 14. století bylo město součástí Osmanské říše. Během tohoto období význam města poklesl. Počátkem 19. století zde bylo přes 100 obydlených domů a obyvatelstvo tvořili křesťané a muslimové zhruba ve vyrovnaném poměru. O sto let později zde žilo 1 100 obyvatel s mírnou převahou Bulharů. Během první balkánské války (1912) obsadila město bulharská armáda. Ta ale byla během druhé balkánské války (1913) vytlačena armádou řeckou; v bojích bylo vypálena většina města (na 200 domů). Nicméně po této válce se město stalo součástí Bulharska.

Po připojení k Bulharsku došlo k rychlému rozvoji, a to také díky přílivu obyvatelstva v důsledku jeho výměny mezi Řeckem a Bulharskem. Statut města byl formálně udělen v roce 1929. Během převratu roce 1944 zde prosovětské síly zavraždily 61 obyvatel včetně starosty. Současný název po Jane Sandanském nese město od roku 1949.

Obyvatelstvo

K 15. září 2024 ve městě žilo 26 923 obyvatel a bylo zde trvale hlášeno 30 072 obyvatel.[2] Podle sčítání 1. února 2011 bylo národnostní složení následující:[3][p 1]

BulhařiRomovéTurciostatní'"`UNIQ--ref-00000006-QINU`"': 448 (1.9 %)

Odkazy

Poznámky

  1. Deklarovat národnost nebylo při sčítání povinné.
  2. jiné a neurčené národnosti

Reference

  1. a b Dostupné online.
  2. Таблици на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица към 15.09.2024 г. (по области, общини и населени места). Обновява се тримесечно. . Sofie: Главна Дирекция, Гражданска Регистрация и Административно Обслужване, 2024-09-15 . Dostupné online. (bulharsky) 
  3. НАСЕЛЕНИЕ ПО ОБЛАСТИ, ОБЩИНИ, НАСЕЛЕНИ МЕСТА И САМООПРЕДЕЛЕНИЕ ПО ЕТНИЧЕСКА ПРИНАДЛЕЖНОСТ КЪМ 1.02.2011 ГОДИНА url = http://www.nsi.bg/census2011/PDOCS2/Census2011_ethnos.xls . Sofie: Национален статистически институт, 2011 . (bulharsky) 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Sandanski na Wikimedia Commons