V dnešním světě se Pokožka (živočichové) stal tématem velkého významu a zájmu široké škály lidí. Od profesionálů po amatéry, Pokožka (živočichové) upoutal pozornost mnoha jednotlivců, kteří se snaží lépe porozumět jeho důležitosti a dopadu na společnost. V průběhu historie měl Pokožka (živočichové) významný vliv na různé aspekty každodenního života, od kultury po technologie. V tomto článku do hloubky prozkoumáme roli, kterou Pokožka (živočichové) sehrál v průběhu času, a také její význam v moderním světě. Prostřednictvím podrobné analýzy prozkoumáme různé aspekty Pokožka (živočichové) a jeho význam v současném světě.
Pokožka (epidermis) je nejsvrchnější vrstva kůže. Tvoří vodotěsný ochranný obal kolem povrchu těla a je tvořena jednak tenkým vrstevnatým epitelem z dlaždicovitých buněk a jednak pod nimi je bazální membrána.
Pokožka neobsahuje žádné cévy a je vyživována pouze difuzí ze škáry (dermis) a kyslík si bere přímo z okolního vzduchu. Čtyři hlavní druhy buněk pokožky jsou:
Epidermis je rozdělena do mnoha vrstev. Rozlišují se vrstvy:
Stratum basale a stratum spinosum se vzhledem k mitotické aktivitě nazývají stratum germinativum.
Nové buňky vznikají dělením buněk (mitózou) ve vnitřních vrstvách. Postupně se buňky dostávají do svrchních vrstev, mění tvar a diferencují se. Také se plní proteinem keratinem.
Když se buňky dostanou do nejsvrchnější vrstvy, zvané stratum corneum, jsou buď svléknuty (známé svlékání kůže, např. u hadů), nebo se odloupnou (běžné u lidí). Ve svrchní části pokožky, stratu corneu, je asi 15–20 vrstev mrtvých buněk, které se odlupují. Tento proces („cyklus“) pokožkových buněk se nazývá keratinizace.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Epidermis (skin) na anglické Wikipedii.