Muhammad Ajjúb Chán

V dnešním světě se Muhammad Ajjúb Chán stal tématem velkého významu a diskuzí v různých oblastech. Od politiky po populární kulturu, Muhammad Ajjúb Chán upoutal pozornost mnoha lidí a vyvolal bezprecedentní debatu. Jeho dopad je cítit všude a vyvolává úvahy o minulosti, přítomnosti a budoucnosti. V tomto článku prozkoumáme mnoho aspektů a dimenzí Muhammad Ajjúb Chán, analyzujeme jeho dopady na dnešní společnost a nabídneme jedinečný pohled na tento fenomén.

Mohammad Ayyub Khan
Stranická příslušnost
ČlenstvíPákistánská muslimská liga

Narození14. května 1907
Rehana
Úmrtí19. dubna 1974 (ve věku 66 let)
Rávalpindí
Příčina úmrtísrdeční zástava
Místo pohřbeníRehana
DětiGohar Ayub Khan
PříbuzníOmar Ayub Khan (vnuk)
Alma materAligarh Muslim University
Command and Staff College
Královská vojenská vysoká škola, Sandhurst
Minto Circle
Profesepolitik, voják, finančník a autor autobiografie
Náboženstvíislám
ší'itský islám
OceněníKrálovský Viktoriin řetěz (1966)
Hvězda 1939–1945
člen Řádu britského impéria
Válečná medaile 1939–1945
Barmská hvězda
… více na Wikidatech
CommonsMuhammad Ayub Khan
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muhammad Ajjúb Chán (urdsky محمد ایوب خان‎; 14. května 1907 Rehana19. dubna 1974 Islámábád) byl pákistánský voják a politik, který byl v letech 1958 až 1969 prezidentem republiky.

Narodil se v severozápadním pohraničí nedaleko Abbottábádu a pocházel z paštunského kmene Tarínů. Byl synem důstojníka Britské Indické armády, vystudoval Muslimskou univerzitu v Alígarhu a Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu. Od roku 1926 sloužil v britské armádě, v letech 1936 až 1939 bojoval proti povstalcům ve Vazíristánu. Za druhé světové války se zúčastnil tažení v Barmě a roku 1947 byl povýšen na generála.

V roce 1951 byl jako první pákistánský rodák jmenován nejvyšším velitelem ozbrojených sil.[1] Vstoupil do vládnoucí Muslimské ligy a v roce 1954 se stal ministrem obrany. V říjnu 1958 vyvrcholila v Pákistánu vnitropolitická krize a vypukl vojenský převrat, po kterém prezident Iskandar Mírza zrušil ústavu a jmenoval Ajjúba Chána správcem výjimečného stavu. Po třech týdnech Ajjúb Chán Mírzu svrhl a vypověděl ze země a jmenoval se prezidentem.[2] V roce 1960 nechal svoji vládu potvrdit v referendu. Výjimečný stav trval do přijetí nové ústavy v roce 1962. V lednu 1965 se konaly volby, v nichž Ajjúb Chán porazil Fatimu Džinnáhovou.

Ajjúb Chán byl zastáncem prozápadní orientace Pákistánu a podepsal vstup do Bagdádského paktu. Za jeho vlády začalo Letectvo Spojených států amerických používat základnu v Péšávaru. V srpnu 1965 nařídil prezident vpád pákistánské armády do Kašmíru, který vedl ke konfliktu s Indií. Zavedl systém nazvaný „základní demokracie“, který se opíral o místní samosprávy.[3] V rámci modernizačních snah také omezil platnost práva šaría. Díky rozvojové pomoci proběhla rozsáhlá industrializace a země zahájila vesmírný program.[4] Prezident podporoval soukromé podnikání, prosperita však také vedla k nárůstu korupce. Ve druhé polovině šedesátých let rostlo sociální napětí, nespokojenost inteligence s cenzurou a separatistické nálady ve východní části země. Hlavním mocenským rivalem prezidenta Chána se stal bývalý ministr zahraničí Zulfikár Alí Bhutto. V listopadu 1968 vypukly v zemi rozsáhlé protivládní protesty. V jejich důsledku Muhammad Ajjúb Chán odstoupil 25. března 1969 z funkce a jeho nástupcem se stal Jahjá Chán.[5] Exprezident zemřel o pět let později na infarkt myokardu.

Reference

  1. Pakistan’s Army: New Chief, traditional institutional interests . EFSAS . Dostupné online. (anglicky) 
  2. Flashback: The Martial Law of 1958 . Dawn . Dostupné online. (anglicky) 
  3. Significance of Basic democracy . Wisdom Library . Dostupné online. (anglicky) 
  4. Forced Modernization and Public Policy: A Case Study of Ayub Khan Era (1958-69) . Univerzity of the Punjab . Dostupné online. (anglicky) 
  5. President of Pakistan Out . Center for Bibliographical Studies and Research . Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy