V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech, téma, které v průběhu let upoutalo pozornost mnoha lidí. Prostřednictvím podrobné analýzy prozkoumáme různé aspekty Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech a jeho dopad na dnešní společnost. Od jeho vzniku až po jeho vývoj v průběhu času se budeme zabývat klíčovými aspekty, které poznamenaly jeho význam v různých oblastech. Kromě toho se ponoříme do jeho vlivu na populární kulturu a jeho role v každodenním životě lidí. Prostřednictvím tohoto článku objevíme důležitost Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech a jeho význam v současném světě. Připravte se na cestu za poznáním a poznáním!
Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech (International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights) byl přijat Valným shromážděním OSN dne 16. prosince 1966 v New Yorku jako součást mezinárodní úmluvy o lidských právech. V platnost vstoupil v lednu roku 1976.[1] Smluvní strany, které tento pak přijaly, se zavázaly usilovat o dodržování a rozvoj práv, které se v tomto paktu nacházejí. Dále smluvní strany přijaly odpovědnost za zlepšení životních podmínek pro lidi, které na jejich území žijí.[2] S tímto dokumentem zároveň také vznikl Mezinárodní pakt o občanských a politických právech.[3]
Pro Československou socialistickou republiku pakt vstoupil v platnost dne 23. března 1976 a v plném znění byl zveřejněn ve sbírce zákonů pod č. 120/1976 Sb.[4] Zveřejněním se stal pakt obecně závazným a všem dostupným.[5]
Celkový počet smluvních stran, které tento pakt přijaly, je nyní 164 a 70 signatářů.[6]
Na začátku dokumentu je preambule, která shrnuje důvody vytvoření této smlouvy. Celý pakt je tvořen 5 částmi a 31 články.
První část se věnuje právu národů, které se mohou svobodně rozhodovat o svém hospodářském, sociálním a kulturním vývoji.
Další část se zaobírá rovnými právy jako například: náboženskými, rasovými, kulturními, politickými, sociálními, majetkovými, rodovými a sexuálními.
Část třetí se zabývá právem na práci a vším okolo, co s ní souvisí. Tedy právem na mzdu a bezpečnými podmínky při ní. Dále se například zabývá časem na odpočinek, duševním zdravím a rozvojem osobnosti. V této části se také píše o právu na vzdělání a o podílení se na kulturní sféře života.
Čtvrtá část pojednává o implementaci této smlouvy.
Celý pakt je zakončen pátou částí upravující podpis smlouvy, uložení ratifikačních listin a další obecné zálažitosti.[7]
Kontrola nad dodržováním tohoto paktu je nyní svěřena Výboru pro hospodářská, sociální a kulturní práva, který je vytvořen z 18 expertů. Tento výbor předkládá vyhotovené zprávy o dodržování paktu Hospodářské a sociální radě.
V minulosti měl kontrolu nad dodržováním paktu na starosti mezinárodní orgán.[8]
V roce 2008 byl Valným shromážděním OSN přijat opční protokol, který Výboru umožňuje přímo komunikovat s jednotlivci a skupinami ve státech, které se k protokolu připojí - tedy projednávat jejich stížnosti.[9]