Marginalismus

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Marginalismus. Prozkoumáme jeho původ, jeho dopad na současnou společnost a možný budoucí vývoj související s tímto tématem. Od svého vzniku až po současnost vzbuzuje Marginalismus velký zájem v různých oblastech a přitahuje jak odborníky, tak zájemce o lepší pochopení jeho významu. Na těchto stránkách budeme analyzovat jeho mnohé aspekty a to, jak ovlivnil životy lidí. Marginalismus je bezpochyby téma, které nenechá nikoho lhostejným, a jsme si jisti, že tento článek bude velmi zajímat všechny, kdo se o něm chtějí dozvědět více.

Marginalismus (z lat. marginalis, okrajový, mezní) je ekonomická teorie vycházející nikoliv z celkových hodnot, ale z malých změn nabídky a poptávky a jim odpovídajících mezních hodnot užitku nebo ztráty.

Popis

Marginalistický koncept pracuje s pojmy jako mezní náklady, mezní produktivita, mezní užitek, zákon klesající míry substituce a zákon klesající mezní užitečnosti, které lze matematicky vyjádřit jako diference nebo diferenciály. Například „marginální“ (mezní) užitek je přírůstek užitku, který vznikne přidáním další jednotky zboží nebo služby a podle prvního Gossenova zákona v každém dalším kroku klesá. Hladovému člověku přináší první rohlík největší užitek a s každým dalším klesá. Nasycený člověk bude své peníze alokovat jinam, kde mu přinesou větší užitek. První milion investovaný do vyčištění řeky přinese větší užitek než každý další. Racionální subjekt potom rozděluje své náklady mezi různé druhy zboží a služeb v takovém poměru, aby mu každá z nich přinášela stejný mezní užitek. Za tohoto předpokladu lze analýzu tvorby cen na trhu z nabídky a poptávky rozšířit i na soubor různých komodit.

Původ

Předchůdcem marginalismu byl německý ekonom Hermann Heinrich Gossen (1810-1858), na jeho myšlenky navázali neoklasičtí ekonomové. Předně francouzský ekonom Léon Walras (1834-1910), dále tzv. Cambridgeská škola, William Stanley Jevons a Alfred Marshall a konečně tzv. Rakouská škola (Carl Menger, Eugen von Böhm-Bawerk, Friedrich von Wieser) a v další generaci Josef Alois Schumpeter, Ludwig von Mises a Friedrich August von Hayek.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marginalism na anglické Wikipedii.

Literatura

  • SAMUELSON, P. A. - NORDHAUS, W. D., Ekonomie. Praha: Svoboda 1992
  • ŽÁK, Milan (red.). Velký ekonomický slovník. Praha : Linde, 2002. Heslo Marginalismus, s. 428
  • KAUDER, Emil. A History of Marginal Utility Theory. Princeton, NJ: Princeton University, 1965. ISBN 9780691041377. (anglicky) 

Související články