Louis Adamic

V tomto článku podrobně prozkoumáme koncept Louis Adamic a jeho dopad na různé aspekty společnosti. V průběhu historie hrál Louis Adamic zásadní roli v životech lidí a ovlivňoval vše od kultury po ekonomiku. Prostřednictvím komplexní analýzy prozkoumáme, jak se Louis Adamic vyvíjel v průběhu času a jaký byl jeho vliv v různých oblastech. Kromě toho se budeme zabývat kontroverzemi a debatami, které se točí kolem Louis Adamic, a také možnými řešeními nebo alternativami, které jsou navrženy pro řešení jeho účinků. Od svých počátků až po současnost zanechala Louis Adamic nesmazatelnou stopu ve společnosti a v tomto článku budeme zkoumat její důsledky a důsledky v našem současném světě.

Louis Alojzi Adamic
Narození23. března 1898
Praproče pri Grosupljem
Úmrtí4. září 1951 (ve věku 53 let)
Milford
Povoláníspisovatel, novinář, romanopisec a překladatel
Tématažurnalistika a překlad
OceněníGuggenheimovo stipendium (1932)
Knižní cena Anisfieldové Wolfové (1941)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Adamic, původním jménem Alojz (Lojze) Adamič (21. března 1898 Praproče u Grosuplje, Rakousko-Uhersko4. září 1951 Milford, New Jersey, USA) byl americký spisovatel slovinského původu.

Životopis

Narodil se jako nejstarší syn v rolnické rodině. Do základní školy v Lublani začal chodit až v roce 1909 (ve svých zhruba 10 letech).

Pro své působení v protirakouském hnutí byl nucen, ve svých 15 letech, roku 1913 emigrovat do USA.[1] Pracoval jako dělník. V první světové válce bojoval v americké armádě. Začínal překlady jugoslávských autorů, ale později se věnoval hlavně vlastní tvorbě. Po válce působil hlavně jako novinář a profesionální spisovatel.

Ve svých dílech dával své vzpomínky z dětství, pohled „emigranta“ na Ameriku, ale i pohled na politické dění v USA a Jugoslávii, přičemž se snažil o popularizaci Tita. Po 2. světové válce byl vyšetřován Výborem pro neamerickou činnost. Kvůli zhoršujícímu se zdraví ukončil svůj život sebevraždou, přičemž existují nepotvrzené spekulace, že mohl být zavražděn sovětskými agenty.

Dílo

  • Laughing in the Jungle. The Autobiography of an Immigrant in America Harper & Brothers, London/New York 1932
  • The Native's Return. An American Immigrant Visits Yugoslavia And Discovers His Old Country Harper & Brothers, London/New York 1934
  • Dynamit - Geschichte des Klassenkampfes in den USA (1880-1930) Trotzdem Verlag, ISBN 3-922209-89-0
  • My America: 1928-1938 Da Capo Press, ISBN 0-306-70801-9

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louis Adamic na anglické Wikipedii.

  1. Barry Měřeno, Ellis Island's Famous Imigrants, Arcadia Publishing, 2008, ISBN 9781439620038

Externí odkazy