Jasánky (přírodní památka)

V dnešním světě se Jasánky (přírodní památka) stal tématem zájmu a debat v různých oblastech. Od politiky a ekonomiky po zdraví a zábavu, Jasánky (přírodní památka) upoutal pozornost milionů lidí po celém světě. S dopadem, který zahrnuje různé aspekty společnosti, Jasánky (přírodní památka) nadále vyvolává kontroverze a úvahy. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Jasánky (přírodní památka) a jeho vliv na každodenní život, analyzujeme jeho význam v současném kontextu a jeho možné dopady v budoucnu. Stejně tak budeme zkoumat různé pohledy a názory na Jasánky (přírodní památka) s cílem nakreslit úplné panorama, které nám umožní pochopit jeho rozsah a význam v současné společnosti.

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Jasánky
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Vyhlášení27. května 1992
VyhlásilOkresní úřad Český Krumlov
Nadm. výška575–730 m n. m.
Rozloha129,36 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresČeský Krumlov
UmístěníJasánky
Souřadnice
Jasánky
Jasánky
Další informace
Kód1551
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Jasánky jsou přírodní památka v okrese Český Krumlov. Nachází se na Šumavě podél potoka Světlá při česko-rakouské státní hranici, osm kilometrů západně od obce Přední Výtoň v jejím katastrálním území Jasánky. Je součástí chráněné krajinné oblasti Šumava a je v péči Správy Národního parku Šumava.

Předmět ochrany

Předmětem ochrany jsou společenstva s výskytem ohrožených druhů rostlin (především orchideje) a živočichů v krajině kolonizované v raném středověku a po vysídlení Němců dočasně ponechané přírodnímu vývoji, jsou tu zachovalé četné ukázky historické kultivace krajiny – úpravy toků, Schwarzenberský plavební kanál, mlýnské úpravy, terasování krajiny, půdorysy sídel atd. Mezoklimaticky se jedná o velmi příznivou polohu – výrazný dešťový stín a příznivá jižní a jihozápadní orientace svahů. Geologický podklad tvoří žula a žulový porfyr, místy prostupuje do podloží i rula.[3]

Původní terasovité pozemky jsou zalesněny, v horní části svahů přechází lesní porosty v acidofilní kultury s převahou břízy (Betula) a borovice lesní (Pinus sylvestris) s příměsí jasanu (Fraxinus excelsior), dubu (Quercus), buku (Fagus sylvatica) a lísky (Corylus avellana). V těchto se nepravidelně vyskytuje kriticky ohrožená orchidej měkčilka jednolistá (Malaxis monophyllos), z dalších ohrožených druhů tu rostou prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), prstnatec listenatý, vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), kamzičník rakouský (Doronicum austriacum), dřípatka horská (Soldanella montana).[3]

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. .
  2. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. .
  3. a b Jasánky na ckrumlov.cz

Literatura

  • ALBRECHT, Josef, a kol. Českobudějovicko. Redakce Peter Mackovčin, Josef Albrecht. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. (Chráněná území České republiky; sv. VIII. Českobudějovicko). ISBN 80-86064-65-4. S. 684–685.