Zubní nit

Dnes je téma Zubní nit nanejvýš důležité a upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, jeho aktuálnosti dnes nebo jednoduše kvůli jeho fascinující historii, Zubní nit se dokázal stát tématem neustálých diskusí. Od svých počátků až po možné dopady v budoucnu se Zubní nit ukázalo jako vzrušující téma, které si zaslouží být prozkoumáno do hloubky. V tomto článku se ponoříme do různých aspektů Zubní nit, analyzujeme jeho původ, vývoj a možné budoucí scénáře.

Zubní nit

Zubní nit je nit nebo tenká páska sloužící k odstraňování zubního plaku z mezizubních prostorů v rámci čištění zubů. Vyrábí se dnes obvykle z nylonu nebo jiných plastů. Může (ale nemusí) být voskovaná. Jako alternativa zubní nitě jsou považovány zejména v Evropě mezizubní kartáčky, které se v České republice těší velké oblibě. Zubní nit a mezizubní kartáčky jsou považovány za nezbytnou součást doplňkové dentální hygieny.

Historie

Podle rýh na zubech používali dentální nit lidé už v prehistorii. Moderní zubní nit poprvé popsal zubní lékař Levi Spear Parmly (17901859, New Orleans, USA) v roce 1815. Firma Codman und Shurtleft začala dodávat voskované zubní nitě v roce 1882. Firma Johnson & Johnson si nechala v roce 1898 zubní nit patentovat.

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že zubní nit je prospěšná.

Použití

  1. Připravte si asi 30 cm nitě a otočte ji okolo prostředníku na každé ruce. Uchyťte nit mezi ukazovák a palec na každé ruce tak, aby nit napnutá mezi palci byla dlouhá asi 2 cm. Takto se drží nit pro čištění horních zubů.
  2. Při zavádění nitě mezi zuby v dolním oblouku napněte nit mezi ukazovákem a palcem tak, abyste na ni ukazovákem tlačili.
  3. Jemně pohybujte nití obtočenou okolo zubu směrem nahoru a dolů. Nikdy nepoužívejte řezací pohyb (směr zepředu dozadu).
  4. Nit musí v podstatě klouzat po obvodu zubu nahoru a dolů až pod dáseň.

Související články

Externí odkazy