Zárodečný list je téma, které v průběhu let přitahuje pozornost lidí. Toto téma svým dopadem na společnost a kulturu vyvolalo neustálé diskuse a zanechalo stopu v historii. Od svého vzniku až po současné trendy se Zárodečný list vyvíjel a udržoval si svůj význam v různých kontextech. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty a perspektivy související s Zárodečný list, prozkoumáme jeho vliv v různých oblastech a jeho roli v každodenním životě.
Zárodečný list (zárodečná vrstva) je souhrnné označení pro tři hlavní skupiny buněk, které vznikají během embryogeneze živočichů. Existují tři zárodečné listy: entoderm, ektoderm a mezoderm. Existují u všech mnohobuněčných živočichů kromě houbovců, přičemž velmi dobře jsou oddělitelné u obratlovců. Uspořádání na zárodečné listy je typické pro podříše Agnotozoa a Eumetazoa.
Houbovci (Porifera) mají, zjednodušeně řečeno, pouze jeden zárodečný list, i když i takové označení je sporné, protože vajíčka neprocházejí gastrulací. (Je však nesprávné tvrdit, že mají dva zárodečné listy, třebaže se v některých systémech řadí do Diploblastica, podle dvou vrstev buněk dospělého těla).[1][2]
Radiálně symetričtí živočichové (např. žahavci) mají dva zárodečné listy, entoderm a ektoderm, proto se někdy nazývají dvojlistí, Diblastica.
Trojlistí živočichové (Triblastica), což jsou veškerá Bilateria, mají všechny tři zárodečné listy.
Moderní (přibližně od začátku 21. století) evolučně-vývojová biologie někdy povyšuje na další, čtvrtou zárodečnou vrstvu neurální lištu, od které je u obratlovců odvozena řada tkání, které jsou analogické tkáním odvozených od jiných vrstev[pozn. 1], a obratlovce pak považuje za živočichy tetrablastické (čtyřlisté).[3][4][5]