Velyki Soročynci

Tento článek se bude zabývat tématem Velyki Soročynci, problémem, který má v dnešní společnosti velký význam. Velyki Soročynci vzbudil velký zájem a debatu v různých oblastech, od akademické oblasti po politickou a sociální oblast. Tato problematika má velkou složitost a rozmanitost přístupů, které vyžadují hlubokou a vyčerpávající analýzu. V tomto článku budou zkoumány různé perspektivy, kontextualizující Velyki Soročynci v jeho historickém a kulturním rámci a také zkoumání jeho vlivu na různé aspekty každodenního života. Očekává se, že tento článek přispěje k pochopení a reflexi Velyki Soročynci a nabídne komplexní a kritickou vizi tohoto tématu, které je dnes velmi důležité.

Velyki Soročynci
Великі Сорочинці
Velyki Soročynci – znak
znak
Velyki Soročynci – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška99 m n. m.
Časové pásmoUTC+02:00 (standardní čas)
UTC+03:00 (letní čas)
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
Velyki Soročynci
Velyki Soročynci
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel4 050 (2001)
Správa
VznikDesetiletí od 1620
Telefonní předvolba5355
PSČ37645
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velyki Soročynci je ukrajinská vesnice, ležící na řece Psel 26 km severovýchodně od Myrhorodu. Je sídlem stejnojmenného selsovětu v Poltavské oblasti a žije v ní přibližně 4 100 obyvatel.

První písemná zmínka o Soročyncích pochází ze dvacátých let 17. století, roku 1648 zde vznikla kozácká Soročynská sotňa. V roce 1906 proběhlo v Soročyncích povstání rolníků proti carskému režimu, jehož potlačení vylíčil Vladimír Galaktionovič Korolenko ve spise Soročynská tragédie.[1] V letech 1925 až 1931 se vesnice jmenovala Neronovyči na počest bolševického vojenského komisaře Jevhena Neronovyče, který zde byl v roce 1918 popraven ukrajinskými nacionalisty.

V roce 1809 se tu narodil spisovatel Nikolaj Vasiljevič Gogol, který má v obci pomník a muzeum. Nachází se zde dílna lidových řemesel Poltavčanka založená v roce 1923 a Spaso-preobraženská cerkev ve stylu ukrajinského baroka.[2] Vyhlášený je Soročynský jarmark, který se koná každoročně v druhé polovině srpna a v roce 1999 se stal národním trhem. Gogol o něm napsal povídku Soročinský jarmark, která se stala předlohou stejnojmenné komické opery Modesta Petroviče Musorgského.[3]

Reference

  1. Archivovaná kopie. sites.google.com . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-09-27. 
  2. http://poltavahistory.inf.ua/trip_u_10_2.html
  3. https://www.belcanto.ru/sorochinskaya.html

Externí odkazy