Vedlejší úlovek

V dnešním světě získal Vedlejší úlovek nebývalý význam. Jak na osobní, tak na profesionální úrovni, Vedlejší úlovek významně ovlivnila naše životy. Od svého vzniku se Vedlejší úlovek stala velmi aktuálním tématem, které vyvolává diskuse, výzkum a inovativní vývoj. V tomto článku prozkoumáme dopad Vedlejší úlovek v různých sektorech, jeho vývoj v čase a důsledky, které má pro budoucnost. Vedlejší úlovek je bezpochyby téma, které nenechává nikoho lhostejným, a je nezbytné pochopit jeho rozsah a důsledky v dnešní společnosti.

Papuchalk růžkatý nechtěně chycený v rybářské síti

Vedlejší úlovek (angl. bycatch) představuje v rybářském průmyslu druh živočicha, který je nechtěně chycen při rybářské operaci. Vedlejší úlovky jsou házeny zpět do moře nebo prodány.[1]

Vedlejším úlovkem mohou být jednak nežádoucí jedinci loveného druhu (příliš malé ryby, juvenilní jedinci, jiné pohlaví apod.), jednak jiné druhy, které z různých důvodů nevyhovují momentálním rybářským zájmům. Těmito druhy mohou být například krabi, kytovci, albatrosi či jiní ptáci, mořské želvy, lachtani a další. Vedlejší úlovky jsou při navracení zpět do moře zpravidla vážně zraněné nebo uhynulé.

Vedlejší úlovky představují až okolo 40 % globálně nalovených ryb.[2] Jedná se o vážný celosvětový problém, který úzce souvisí s nadměrným rybolovem.

Odkazy

Reference

  1. Bycatch . European Commission: Knowledge for policy, 2018-02-12 . Dostupné online. (anglicky) 
  2. Bycatch - a sad topic . Fish Forward Project . Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy