Université Libre de Bruxelles

V dnešním světě zůstává Université Libre de Bruxelles tématem velkého významu a zájmu široké škály lidí. Ať už se jedná o aktuální téma, historickou postavu nebo základní koncept, Université Libre de Bruxelles má sílu upoutat pozornost a vyvolat debatu v různých oblastech. V tomto článku důkladně prozkoumáme dopad a důležitost Université Libre de Bruxelles, analyzujeme jeho důsledky v dnešní společnosti a jeho význam v různých kontextech. Podobně prozkoumáme, jak se Université Libre de Bruxelles vyvíjel v průběhu času a jeho vliv na různé aspekty našeho každodenního života. Université Libre de Bruxelles je bezpochyby fascinující téma, které si zaslouží pečlivou analýzu, abychom lépe porozuměli jeho důležitosti v dnešním světě.

Université Libre de Bruxelles
latinsky Universitas Bruxellensis
Logo univerzity
Logo
Motto
Scientia vincere tenebras
Vedení
RektorDidier Viviers
Prezident (CEO)Eric De Keuleneer
Počty akademiků
Studentů celkem31 606 (2020)
Další informace
SídloBrusel
AdresaIxelles, Belgie (université libre de Bruxelles / Campus de La Plaine)
Zeměpisné souřadnice
http://www.ulb.ac.be/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Université Libre de Bruxelles (ULB) je belgická frankofonní univerzita, jejíž název v češtině by zněl „Svobodná univerzita Brusel“. Slovo svoboda (liberté) odkazuje na nezávislý (sekulární) charakter zmíněné školy vzhledem k církvi, neboť v Belgii existuje stále silná tradice katolického školství. S vyučovacím jazykem francouzským je jednou ze dvou pokračovatelek původní Svobodné univerzity v Bruselu, která se rozdělila v roce 1969.

Historie

Podrobnější informace naleznete v článku Svobodná univerzita v Bruselu.

Svobodná univerzita byla v Bruselu založena roku 1834, tedy v období, po vyhlášení nezávislosti Belgie a následné reorganizaci vysokoškolského systému. Právník Pierre-Théodore Verhaegen vyzval v červnu 1834 liberální belgické kruhy k založení univerzity, která by byla svobodná, bojovala proti předsudkům a šířila osvícenské myšlenky. Tato myšlenka byla ale považována za utopistickou, neboť chyběli jak profesoři, tak prostory a finance pro tak odvážný projekt. Díky podpoře bruselského starosty Nicolase-Jeana Rouppa se však přesto podařilo najít vhodné prostory v bývalém paláci Karla Alexandra Lotrinského. Vyučování probíhalo dlouhou dobu pouze ve francouzštině, postupně ale začalo být zaváděno i vyučování ve vlámštině, až se nakonec v roce 1969 původní univerzita rozdělila na dvě – frankofonní Université Libre de Bruxelles a vlámskou Vrije Universiteit Brussel.

Externí odkazy