Učitelský úřad církve

Dnes je Učitelský úřad církve tématem velkého významu a zájmu širokého spektra společnosti. Ať už se jedná o politickou debatu, kulturní fenomén, technologický pokrok nebo historickou událost, Učitelský úřad církve vzbuzuje zvědavost a zájem milionů lidí po celém světě. V tomto článku do hloubky prozkoumáme všechny aspekty související s Učitelský úřad církve, analyzujeme jeho dopad v různých oblastech a nabídneme širokou a kompletní vizi tohoto tématu, která je dnes tak relevantní.

Část Gentského oltářního obrazu, která zobrazuje služebníky církve

Pojmem učitelský úřad církve (nebo také magisterium) katolická církev označuje svoji nauku, kterou zachovává a předává v průběhu času jako poklad víry (depositum fidei). Tato nauka byla zjevena Ježíšem dvanácti apoštolům. Magisterium nezahrnuje pouze poklad víry, ale všechno, co z něj vychází a slouží pro jeho zachovávání, a také to, co zahrnuje oblast víry a mravů.

Dělení

Magisterium se dělí na řádné a mimořádné. Řádné magisterium podává učení církve běžným způsobem a je vykonáváno pomocí encyklik, pastýřských listů, dalších dokumentů nebo též prostřednictví homilií papeže nebo biskupů. Biskupové vykonávají řádné magisterium, když učí nauku církve a jsou sjednoceni s papežem.

Mimořádné magisterium tvoří výroky papeže ex cathedra, kterými vyhlašuje pravdu víry dogmatického charakteru formou danou dogmatem o papežské neomylnosti nebo některá vyhlášení ekumenických koncilů v dogmatických konstitucích. Koncilní deklarace, jako například Nostra aetate, jsou řádným magisteriem.

Navzdory tomuto rozdílu je důležité podotknout, že každý věřící katolík je morálně zavázán souhlasit a věřit vyhlášením nejen mimořádného, ale i řádného magisteria. Tento souhlas, který se vždy týká oblasti víry a mravů, se nemůže vztahovat pouze na nauku, která byla stanovena definitivním způsobem, ale i na učení církve, které nebylo vyhlášeno za definitivní. Tato problematika byla podrobně vysvětlena Kongregací pro nauku víry v Doktrinální poznámce k Vyznání víry.[1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Magistero della Chiesa cattolica na italské Wikipedii.

  1. KONGREGACE PRO NAUKU VÍRY. Komentář k druhé části Vyznání víry. : , 1998. Dostupné online. S. 6–12.  Archivováno 11. 2. 2021 na Wayback Machine.
Další texty k tématu:
Katechismus katolické církve §§ 889 - 891
Neomylnost a církevní autorita, Kenneth T. Overberg, SJ,

Související články