Termočlánek

V dnešním článku se ponoříme do tématu Termočlánek a objevíme všechny aspekty a aspekty, které ho obklopují. V následujících řádcích prozkoumáme od jeho počátků až po jeho nejaktuálnější aplikace, budeme analyzovat jeho dopad na společnost a jeho význam v různých oblastech. Kromě toho se ponoříme do názorů a pohledů odborníků v oboru a také do osobních zkušeností, které nám umožní lépe porozumět důležitosti a relevanci Termočlánek dnes. Tento článek poslouží jako kompletní průvodce pro ty, kteří chtějí tomuto tématu dále porozumět a objevit všechny možnosti, které nabízí.

Termočlánek je zdroj elektrického proudu, používaný především jako čidlo teploty. Využívá principu termoelektrického jevu. Může být případně používán také jako spolehlivý zdroj elektrického proudu, ale jeho energetická účinnost a výkon jsou malé.

Skládá se ze dvou kovů zapojených do série se dvěma spoji (kov A – spoj AB – kov B – spoj BA – kov A). Mají-li spoje navzájem různou teplotu, vzniká na každém ze spojů odlišný elektrický potenciál, který je zdrojem proudu.

Využití

Teplotní čidla

Samostatné termočlánky jsou užívány jako teplotní čidla pro teploty v řádech stovek stupňů. Citlivost se pohybuje v řádech desítek mikrovoltů na °C.

Termočlánky dělíme dle použitých kovů a maximální teploty. Označení termočlánků vychází z ČSN EN 60584-1 Termoelektrické články – Část 1: Referenční tabulky.

Schéma termočlánku typu K (chromel–alumel) ve standardním termočlánkovém měřícím zapojení.
typ teploty
citlivost
dvojice kovů
min. max.
Typ B 0 1700   Platina-Rhodium
Typ C 0 2300   Wolfram-Rhenium
Typ D 0 2300  8 Wolfram-Rhenium
Typ E −200 950   chromel-konstantan
Typ G 0 2300  
Typ J 0 750 52,3 železo-konstantan
Typ K −200 1250 40,8 chromel-alumel (Cr-Al)
Typ N −270 1300  
Typ R 0 1450   platinarhodium-platina
Typ S 0 1400 6,3
Typ E −250 350
Typ T     43 měď-konstantan

Výroba proudu

Pro výrobu proudu je výkon jednotlivého termočlánku velice malý. Proto jsou při praktickém použití takové termočlánky sdružovány do baterií.

Významné použití termočlánků je u kosmických sond k vnějším planetám. Je součástí radioizotopového termoelektrického generátoru. Zde se využívá především dlouhodobé spolehlivosti termočlánku.

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu termočlánek na Wikimedia Commons