Sympatikus

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Sympatikus a prozkoumáme jeho různé aspekty a významy. Sympatikus je téma, které upoutalo pozornost lidí po celém světě a vyvolalo rozsáhlé diskuse a analýzy. Od svého vzniku až po vývoj v průběhu let byl Sympatikus předmětem studia v různých oborech, což probouzelo zvědavost a zájem odborníků i amatérů. Doufáme, že prostřednictvím tohoto průzkumu objasníme rozmanité dimenze Sympatikus a nabídneme hloubkovou analýzu, která obohatí pochopení tohoto jevu.

Nervy sympatické (z řeckého: sympathia – náklonnost, soucítění, přen. „nervy života“) patří mezi skupiny vegetativního (autonomního) nervstva, jehož funkce nepodléhá naší vůli. Jsou v hladkém svalstvu zažívací trubice, průdušnice, průdušek a močopohlavním ústrojí. Dráhy vegetativního nervstva přerušují ganglia (zauzliny), která se nacházejí blízko míchy.

Sympatické nervy vystupují z míchy krční, hrudní a bederní.

Sympatické a parasympatické nervstvo působí navzájem antagonisticky, sympatikus zrychluje srdeční činnost a jeho mediátor je noradrenalin a adrenalin.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Sympatikus na Wikimedia Commons