Ve světě Svíčka byl vždy velký zájem a nekonečná zvědavost. Od nepaměti Svíčka vzbuzuje pozornost lidstva, ať už díky své záhadnosti, své důležitosti, svému dopadu nebo své transcendenci. Bez ohledu na čas, místo nebo kulturu hraje Svíčka zásadní roli v životech lidí, ovlivňuje zvyky, přesvědčení, rozhodnutí a činy. V tomto článku hluboce prozkoumáme fascinující svět Svíčka, analyzujeme jeho důležitost, důsledky a vliv na společnost. Prostřednictvím hluboké analýzy objevíme rozmanité aspekty Svíčka, odhalíme záhady, demystifikujeme koncepty a budeme sdílet nové perspektivy, které nám pomohou lépe porozumět tomuto vzrušujícímu tématu.
Svíčka či svíce je jednoduchý zdroj světla, používaný už od starověku. Funguje na principu přeměny chemické energie vázané v tuhém těle svíčky (tedy v jejím palivu) na světelnou a tepelnou energii.
Skládá se z těla svíčky, knotu a případně kalíšku.
Tělo je vyrobeno z hořlavého materiálu a bývá obvykle válcovitého tvaru. Může mít i jiný rotačně souměrný tvar, třeba tvar kužele apod. Používají se ale i tvary jehlanu, hranolu či zcela nepravidelné tvary, ty se vyskytují zejména u tzv. ozdobných svíček (postavy osob, figurky zvířat, srdíčka, zvonečky, vánoční stromky apod.)
Do těla svíčky je vložen knot nebo více knotů. Jako palivo svíčky se užívá včelí vosk, parafín, stearin, svíčkový gel, lůj (popřípadě jiný tuhý tuk – třeba rybí či velrybí). Knot je obvykle vyroben z nasákavého rostlinného materiálu, kterým může být tkanina, papír nebo dřevo. Svíčka byla až do objevu petroleje, svítiplynu a elektrických osvětlovacích těles jedním z nejdůležitějších umělých zdrojů světla (vedle loučí, pochodní, olejových lamp).
Pro osvětlování větších prostor je třeba mnoha svíček, které se zasazují do svícnů. Svícny jsou používány především z bezpečnostních důvodů jako ochrana před požárem a jako ochrana proti nežádoucímu pokapání jiných předmětů.
Knot saje hořlavý materiál z těla svíčky, který se teplem plamene svíčky taví. Na povrchu knotu se pak hořlavina odpařuje a hoří neboli oxiduje. Spalováním paliva svíčky ubývá ve směru hoření. Moderní svíčky jsou vybaveny knotem, který se během hoření zkroutí do kraje plamene a tam uhořívá. U svíček užívaných v minulosti bylo třeba zbytky knotu odstřihovat, aby plamen nečadil.
Moderní svíčka hoří obvykle rychlostí 0,1 g/min. Vytváří množství světla odpovídající zhruba jedné jednotce svítivosti kandela, celkový světelný tok kolem 13 lumen. Světelná účinnost je asi setina účinnosti žárovky. Barevná teplota světla je kolem 1000 K.
Nejteplejší je plamen nad tmavě modrou částí po jedné straně plamene (kolem 1400 °C). Nicméně tato část plamene je velmi malá a uniká z ní tak málo tepelné energie. Teplota většiny plamene se pohybuje okolo 1000 °C.
Doba hoření čajové svíčky o váze 16 g je mezi 4 a půl a 5 hodinami.
Ideální svíčka je uzpůsobena prostředí ve kterém se má používat. Není vhodné používat svíčky určené do interiéru na hřbitově-většinou budou špatně hořet. Hřbitovní svíčky naopak v interiéru hoří až příliš dobře a mohou způsobit požár.