Stredoslovenské múzeum

Dnes se chceme ponořit do fascinujícího světa Stredoslovenské múzeum. Je to téma, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě, od jeho dopadu na společnost až po jeho význam v populární kultuře. Stredoslovenské múzeum je téma, které vyvolalo intenzivní debaty a vyvolalo velký zájem v různých oblastech, od politiky po technologie. V tomto článku se blíže podíváme na Stredoslovenské múzeum, prozkoumáme jeho původ, jeho vývoj v čase a jeho vliv dnes. Připojte se k nám na této cestě objevovat všechny fascinující aspekty Stredoslovenské múzeum a jeho důležitost v současném světě.

Stredoslovenské múzeum
logo Stredoslovenského múzea
logo Stredoslovenského múzea
Údaje o muzeu
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
MěstoBanská Bystrica
Založeno1889 [1]
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stredoslovenské múzeum působí ve městě Banská Bystrica. Bylo založeno měšťany v roce 1889 pod názvem Městské muzeum. Kontinuálně je nejstarší kulturní institucí ve městě. První muzejní expozice byla zpřístupněna v roce 1909. Současná historická expozice je od roku 1958 umístěna na Náměstí SNP 4 v tzv. Thurzově domě a expozice Příroda středního Slovenska se od roku 1989 nachází v Tihányiovský kaštelu v městské části Kráľová.

Stálé expozice

Památkově chránění Thurzův dům, ve kterém je umístěna historická expozice

Společenskovědní expozice

Společenskovědní expozice je umístěna v jednom z nejkrásnějších a nejcharakterističtějších domů historického jádra města na Náměstí SNP. Původně gotické domy označované jako Mittelhaus získali na přelomu 15. a 16. století Thurzovci, významná podnikatelská rodina, která spolu s augsburskými bankéři Fuggery vytvořila Thurzovsko-fuggerovskou mediarskou společnost. Tento výrobně-obchodní podnik zásoboval banskobystrickou mědí trhy v celé Evropě. Dnešní podobu dům získal při přestavbě v II. polovině 16. století, kdy se na průčelí objevily mnohé prvky inspirované italskou renesancí (např. sgrafito na fasádě). Jelikož nejvýznamnějším majitelem byl báňský podnikatel a kremnický komorský hrabě Jan Thurzo z Betlanovec, dům dnes nese jeho jméno.

Přírodovědná expozice

Přírodovědná expozice je umístěna v Tihányiovský kostele v Banské Bystrici - Kráľovy. Zámeček pojmenovaný podle jeho majitelů, byl původně přízemní budovou postavenou v první polovině 17. století v renesančním slohu. Jeho zbytky se zachovaly v severozápadní části objektu. Poslední rozsáhlá přestavba proběhla v roce 1819, kdy objekt dostal klasicistní podobu a další úpravy z 19. století vyústily do neorenesančním výrazu. V roce 1972 byl prohlášen za kulturní památku a po komplexní obnově byl předán středoslovenských muzeu v Banské Bystrici.

Muzeum lidového tance

Muzeum lidového tance vzniklo jako samostatné pracoviště Středoslovenského muzea v roce 2007 na podnět Banskobystrického samosprávného kraje. Zaměřuje se výzkumem lidového tance na Slovensku a v banskobystrickém regionu v různých sociálních, etnických a jiných kontextech. Zabývá se výzkumem v terénu a archivací audiovizuálních materiálů. Výsledky výzkumu zprostředkuje veřejnosti.[2]

Eduard Cserey

Eduard Cserey byl stavitel a sběratel z Banské Bystrice. Městské muzeum (dnes Stredoslovenské muzeum) v Banské Bystrici zakoupilo od něho roku 1897 nejstarší datovanou modrotiskovou látku na území Slovenska, kterou je povlak na polštář (ev. č. 285 sbírkového fondu muzea), vyrobený v Kremnici.[3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stredoslovenské múzeum na slovenské Wikipedii.

  1. História Stredoslovenského múzea . Banská Bystrica: Stredoslovenské múzeum . Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-24. 
  2. Múzeum ľudového tanca . Banská Bystrica: Stredoslovenské múzeum . Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-24. 
  3. Kdo byl kdo v historii Banské Bystrice 1255-2000

Externí odkazy