Stadion

V dnešním světě se Stadion stává stále aktuálnějším tématem zájmu. S rozvojem technologií a globalizací nabyl Stadion v moderní společnosti nebývalého významu. Od svého vzniku až po dnešní dopad byl Stadion předmětem studia, debat a zájmu různých sociálních aktérů. V tomto článku prozkoumáme význam a důsledky Stadion v různých aspektech našeho každodenního života, od jeho vlivu na ekonomiku až po jeho dopad na kulturu a mezilidské vztahy. Prostřednictvím podrobné analýzy prozkoumáme různé aspekty Stadion a jeho roli při utváření dnešního světa.

Tento článek je o větším sportovním závodišti. Další významy jsou uvedeny na stránce Stadion (rozcestník).
Fotbalový Wembley Stadium

Stadion je označení pro větší sportoviště obvykle se stupňovitým hledištěm zajišťujícím pohled pro větší počet diváků.

Sportoviště bývá vybavené dalším technickým a organizačním zázemím, jak pro samotné sportovce, sportovní organizátory, sportovní novináře a zpravodaje, tak pro diváky. Hlediště stadionu bývá stupňovité tak, aby všichni diváci dobře viděli a slyšeli. Stadion určený pro kolektivní hry, atletiku, plavecké sporty, dráhovou cyklistiku atd. může, ale nemusí být krytý, velké moderní stadiony mívají střechu prakticky vždy, ty nejmodernější z nich pak mívají konstrukce se střechou částečně či úplně zatahovací a vytahovací. Moderní stadiony bývají také velmi často řešeny jako víceúčelová multifunkční zařízení, která mohou sloužit pro mnoho různých kulturních a společenských akcí mimosportovní povahy – např. pražská O2 arena.

Jeden či více stadionů vedle sebe pak tvoří sportovní areál nebo sportovní komplex.

Antický stadion

Řecké slovo stadion, latinsky stadium, označovalo v antice běh na šest set stop a též jednotku délky. Velikost stopy se lišila, proto např. stadion v Olympii činilo asi 192 metrů, v římské době to bylo asi 180 metrů. Jméno se pak přeneslo i na závodiště v délce 600 stop. Řecké (i latinské) slovo je středního rodu, znamená řecky „stanovené, postavené“ a je s těmito českými slovy přes společný indoevropský základ etymologicky příbuzné. Odvozuje se od stanovené délky běhu nebo od stojících diváků.

Kromě atletického stadionu budovali Řekové hipodromy pro závody koňských spřežení, v době Říma se užívaly cirky a amfiteátry, které sloužily spíše zábavě než sportovní soutěži.

Rozdělení stadionů

Stadiony se dělí podle jednotlivých sportovních odvětví, velikosti a primárního účelu, např.:

Odkazy

Literatura

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu stadion na Wikimedia Commons
  • Galerie stadion na Wikimedia Commons
  • StadiumZone.net International football stadiums (Aj)