Sojuz 14

V dnešním světě se Sojuz 14 stal tématem velkého významu a zájmu lidí všech věkových kategorií a společenských vrstev. Jeho dopad sahá od osobní sféry až po společnost jako celek, vyvolává debaty, protichůdné názory a někdy prohlubuje propast mezi různými skupinami. V průběhu historie byl Sojuz 14 předmětem studia, analýzy a reflexe, což nám umožnilo pochopit jej z různých úhlů pohledu, a tedy i jeho vliv na každodenní životy lidí. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Sojuz 14, analyzujeme jeho vývoj, jeho důležitost a důsledky, které z toho plynou pro současnou společnost.

Sojuz 14
Údaje o lodi
COSPAR1974-051A
Hmotnost6 800 kg
Údaje o letu
Volací znakБеркут (Berkut - "orel skalní")
Členů posádky2
Datum startu3. července 1974 18:51 UTC
KosmodromBajkonur, Kazachstán
Nosná raketaSojuz
Délka letu15 d 17 h 30 min 28 s
Datum přistání19. července 1974 08:50 UTC
Spojení se stanicí
Apogeum217 km
Perigeum195 km
Sklon dráhy51,6°
Doba oběhu88,6 min
Počet oběhů255
Navigace
Předchozí
Sojuz 13
Následující
Sojuz 15

Sojuz 14 byl let sovětské kosmické lodi v rámci programu Sojuz. Kosmonauty Jurije Arťuchina a Pavla Popoviče vynesl na vesmírnou stanici Saljut 3. Mise byla součástí sovětského programu Almaz na vyhodnocení vojenských možností pilotovaných letů. V době 16denního letu nebyla jeho vojenská povaha a ani vojenská povaha samotné stanice sovětskými oficiálními místy oznámena.

Posádka

(v závorkách je uveden dosavadní počet letů do vesmíru včetně této mise)

Záložní posádka

Start

Kosmická loď se dvěma kosmonauty na palubě odstartovala pomocí stejnojmenné rakety z kosmodromu Bajkonur večer 3. července 1974. Byl to 49. let kosmické lodi s kosmonauty z naší planety.

Průběh letu

Loď se podařilo připojit s pomocí automatiky a v posledních 100 metrech ručně po dvou dnech letu k sovětské orbitální stanici Saljut 3. Potom oba členové posádky přestoupili do stanice. Posádka testovala schopnosti orbitální stanice jako pilotovaného vojenského satelitu. Zároveň byly prováděny testy systémů Almazu jako například fotovoltaických panelů. Byla prováděna i lékařská vyšetření s aparaturou Polynom 2M. Kosmonauti věnovali denně dvě hodiny cvičení a díky tomu byli později schopni sami na Zemi z kabiny vylézt vlastními silami. Byly pořizovány spektrogramy horizontu Země i snímkován povrch, zejména Asie a Atlantiku. Souběžně s nimi byly do mezinárodního meteorologického programu TROPEX 74 zapojeny další sovětské družice Meteor. Volací znak lodě byl Berkut.[1]

Závěr letu

Přípravy k přistání byly prováděny předposlední den letu. Den poté 19. července se posádka oblékla do skafandrů, přestoupila do Sojuzu a zahájila sestup. Během něj se odpojily a shořely části Sojuzu vyjma kabiny. Ve výši 7 km se otevřel padák a nad zemí se zapojily přistávací motory. K přistání kabiny došlo 19. července s odchylkou pouze 2 km v přistávací oblasti 140 km jihovýchodně od Džezkazganu v Kazachstánu[2].


Odkazy

Reference

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Pilotované kosmické lety, s. 294. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Jurij Petrovič Arťuchin, s. 39. 

Externí odkazy