Tento článek se bude zabývat tématem Sojuz-TMA, které v poslední době získalo na relevanci díky svému dopadu na různé aspekty společnosti. Sojuz-TMA je předmětem debat, analýz a diskusí v různých oblastech, vytváří protichůdné názory a probouzí zájem akademiků, odborníků i široké veřejnosti. V tomto smyslu je nezbytné plně prozkoumat důsledky a důsledky, které s sebou Sojuz-TMA přináší, a také přemýšlet o možných řešeních a akcích, které by mohly zmírnit jeho vliv. Prostřednictvím multidisciplinárního přístupu se ponoříme do různých aspektů souvisejících s Sojuz-TMA a nabídneme komplexní a kritickou vizi, která nám umožní porozumět jejímu rozsahu a aktuálnímu kontextu.
Sojuz-TMA je řada ruských kosmických lodí využívaných v letech 2002–2012 agenturou Roskosmos k pilotovaným letům na oběžnou dráhu Země. Jedná se o jednu z modernizovaných variant lodí Sojuz.
V roce 2002 nahradila předchozí verzi Sojuz-TM (poslední modul Sojuz TM-34, který přistál na Zemi 10. listopadu 2002) a sloužila především jako dopravní prostředek kosmonautů ze Země na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a zpět. Lodě Sojuz-TMA byly na ISS využívány také jako záchranný prostředek; ke stanici byly vždy připojeny dva kusy. Protože každá loď Sojuz-TMA byla schopná pojmout tři osoby, byl maximální počet kosmonautů omezen na šest lidí. Ve funkci záchranného modulu nahradily Sojuzy-TMA americký návratový letoun NASA X-38, jehož vývoj byl v roce 2002 zastaven. Do roku 2012 se uskutečnilo 22 letů lodí Sojuz-TMA.
První let Sojuzu-TMA byl Sojuz TMA-1, jehož start se uskutečnil 30. října 2002. Posledním letem pak byl Sojuz TMA-22, který přistál na Zemi 27. dubna 2012. Již v roce 2010 začal létat k ISS nový Sojuz TMA-M, který postupně úplně nahradil Sojuz-TMA.