V tomto článku se budeme věnovat tématu Seznam uherských králů, tématu, které je v posledních letech předmětem velkého zájmu a debat. Seznam uherských králů vyvolal smíšené názory a byl předmětem studie mnoha odborníků v této oblasti. V tomto článku budeme do hloubky analyzovat různé aspekty související s Seznam uherských králů, od jeho původu a vývoje až po jeho dopad na současnou společnost. Kromě toho prozkoumáme různé perspektivy a přístupy, které existují kolem Seznam uherských králů, s cílem poskytnout komplexní a obohacující vizi na toto téma. Bezpochyby je Seznam uherských králů aktuální téma, které si zaslouží podrobné prozkoumání, a jsme si jisti, že tento článek poskytne nový a zasvěcený pohled na totéž.
Toto je seznam panovníků uherského státu (Uherského a Maďarského království). Uherská knížata a velkoknížata a králové panovali na maďarském území od roku 896, poté, co do Panonské pánve svůj lid přivedl kníže Arpád, zakladatel první uherské královské dynastie. Posledním králem uherským, korunovaným Svatoštěpánskou korunou, byl blahoslavený císař Karel I., jako uherský král Karel IV., jenž panoval pouze v letech 1916–1918.
Poznámka: Všichni uherští vládci a data před knížetem Gejzou jsou historicky sporní. Ve skutečnosti existovalo vícero náčelníků jednotlivých kmenů a teprve od Gejzy lze hovořit o uherském státě.
Po bitvě u Moháče (1526) vypukla občanská válka (1527–1538) mezi Habsburky a sedmihradským vévodou Janem Zápolským.
V roce 1541 Uhersko ztratilo početná území: území přibližně dnešního Maďarska připadlo Osmanské říši, z východní části se stalo Sedmihradsko – byl to nezávislý stát, který byl vazalem Osmanské říše – a zbylé území, tedy (Slovensko, Burgenland, západní Chorvatsko) s jádrem na Slovensku pod názvem „královské Uhersko“ připadlo Habsburkům. K opětovnému sjednocení Uherska došlo roku 1691 (připojením Sedmihradska), resp. 1699 Karlovským mírem, resp. roku 1718 dobytím posledních území v jihovýchodním Maďarsku od Turků.
Zpravidla byli i panovníky Svaté říše římské (Seznam panovníků Svaté říše římské) a českého království (Seznam hlav českého státu).