Radeckého pochod

V tomto článku se Radeckého pochod stává ústřední osou analýzy a zkoumá její dopad v různých oblastech každodenního života. Od jeho vlivu na dnešní společnost až po jeho význam ve specifických oblastech, jako je vzdělávání, politika, ekonomika nebo kultura, se snažíme odhalit různé aspekty, které Radeckého pochod zahrnuje. Prostřednictvím podrobné analýzy a kritické perspektivy má čtenáři nabídnout širokou a mnohostrannou vizi Radeckého pochod, zdůrazňující jak její pozitivní aspekty, tak i její výzvy a rozpory. Tento článek si klade za cíl přispět k debatě a poznatkům o Radeckého pochod, otevřít prostor pro úvahy a výměnu myšlenek.

Josef Václav Radecký z Radče
Titulní list partitury
instrumentální verze
Problémy s přehráváním? Nápověda.

Radeckého pochod (někdy také Radeckého marš, německy Radetzky-Marsch), Op. 228 je pochod složený Johannem Straussem starším v roce 1848 s věnováním Josefu Václavu Radeckému z Radče. Byl velmi oblíbený mezi vojáky.[1]

Radeckého pochod a Vídeňští filharmonici

Radeckého pochod je hrán vždy jako poslední skladba na novoročním koncertě Vídeňských filharmoniků, při které se tleskáním do rytmu tradičně zapojuje i obecenstvo.[2]

Inspirace v umění

  • Název Pochod Radeckého (v originále Radetzkymarsch) má román rakouského autora Josepha Rotha (česky poprvé Praha, Sfinx, B. Janda, 1934)
  • Román Josepha Rotha Pochod Radeckého (Radetzkymarsch) byl dvakrát zfilmován:
    • jako televizní film NSR v roce 1965[3]
    • jako třídílná televizní minisérie natočená v roce 1994 v koprodukci Rakouska, Německa a Francie[4]
  • Radeckého pochod životem je životopisná divadelní hra Jana Brabence, kterou od roku 2019 uvádí soubor Comica economica na různých scénách[5]
  • Radeckého marš doprovází příchod maršála Radeckého na scénu v cimrmanovské hře České nebe[6]

Kontroverze

Dnes nekonfliktně přijímaná hudba byla v minulosti i příčinou sporů národnostních (když roku 1898 v Olomouci nevyhověla hudba přání posluchačů a hrála Pochod Radeckého[7]) či politických (roku 1924 protestovali ve Vídni sociální demokraté proti tomu, aby pochod byl hrán o státním svátku.[8])

Skladba je oblíbená v Jižní Americe[9] a byla hrána orchestrálně (pochodující hudbou) na stadionech při mistrovství světa v Chile v roce 1962.

Odkazy

Reference

  1. Pochod byl přijat a šířen různými vojenskými instancemi po celém světě: 1st The Queen's Dragoon Guards UK, Sri Lanka Armoured Corps (Cejlon), Jihoamerické vojenské školy aj.
  2. Der Radetzky-Marsch ist die Ritter-Schokolade der Neujahrstücke . SRF, 2014-12-31 . Dostupné online. (německy) 
  3. Radeckého pochod ve Filmové databázi
  4. Radeckého pochod ve Filmové databázi
  5. Vysokoškolský divadelní soubor Comica Economica uvede novou inscenaci s názvem Radeckého pochod životem . Divadlo.cz, 2019-10-20 . Dostupné online. 
  6. https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/49835/BPTX_2010_1__0_258418_0_99656.pdf
  7. Německé listy oznamovaly. S. 4. Národní listy . 1898-11-05 . S. 4. Dostupné online. 
  8. O státním svátku rakouské republiky. S. 3. Moravská orlice . 1924-11-14 . S. 3. Dostupné online. 
  9. Pochody de la Escuela Militar del Libertador Bernardo O'Higgins v Chile a defilé de la Academia Militar Mariscal Francisco Solano López v Paraguayi a j.

Externí odkazy