Quality assurance

V tomto článku jsme se rozhodli zaměřit se na vzrušující svět Quality assurance. Od svých počátků až do současnosti je Quality assurance předmětem zájmu a debat v různých oblastech. V průběhu let Quality assurance vygeneroval nespočet názorů a teorií, které přispěly k obohacení našich znalostí na toto téma. V tomto smyslu navrhujeme prozkoumat do hloubky různé aspekty, které dělají Quality assurance tak fascinujícím tématem, přičemž se budeme zabývat jak jeho historií, tak jeho významem pro dnešek. Doufáme, že prostřednictvím podrobné a kontextualizované analýzy nabídneme čtenáři úplný a poučný přístup k Quality assurance, který poskytne nové pohledy a klíče k pochopení jeho důležitosti v dnešním světě.

Quality assurance (česky zajištění jakosti, zkráceně QA) se týká obecně všech procesů od návrhu, vývoje, nasazení, údržby až po dokumentaci produktu. Cílem této aktivity je dohlédnout, že produkt je vytvářen tak, že jeho jednotlivé části budou mít odpovídající kvalitu, která byla určena. Původní anglický termín se odkazuje už na předcházení chybám. Jako součást QA lze označit i řízení jakosti (QC, quality control), především pak výstupní kontrola.

Často se lze s tímto pojmem setkat v softwarovém inženýrství, kde do pojmu Software Quality Assurance (SW QA) spadá plánování procesů a jejich zlepšení. Někdy je chybně zaměňováno QA (zajištění jakosti) za QC (řízení jakosti). Jednoduché pravidlo je, že QA se zabývá procesem, nikoli výstupním produktem. Tím se naopak zabývá QC.[1] Cílem QA je dělat správnou věc správně, zatímco cílem QC je ověřit, že výsledek je takový, jaký měl být.

Reference

Související články

Externí odkazy