Pēteris Stučka

V tomto článku prozkoumáme fascinující život a dílo Pēteris Stučka, jedince, který zanechal nesmazatelnou stopu v historii. Od skromných začátků až po vrchol své kariéry Pēteris Stučka prokázal, že je skutečným lídrem a vizionářem ve svém oboru. Na těchto stránkách se budeme zabývat jeho odkazem a přínosy, stejně jako dopadem, který měl na společnost a svět kolem něj. Pēteris Stučka je postava hodná studia a obdivu a doufáme, že prostřednictvím tohoto článku nabídneme hlubší pohled na jeho život a jeho vliv na historii.

Pēteris Stučka
Stranická příslušnost
ČlenstvíKomunistická strana Sovětského svazu
Communist Party of Latvia

Narození26. července 1865
Livonská gubernie
Úmrtí25. ledna 1932 (ve věku 66 let)
Moskva
Místo pohřbeníHřbitov u Kremelské zdi
Partner(ka)Dora Stučka
Alma materPetrohradská státní univerzita
1. státní gymnázium v Rize
Profesepolitik, spisovatel a advokát
OceněníŘád rudého praporu práce
CommonsPēteris Stučka
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pjotr Ivanovič Stučka (rodným jménem lotyšsky Pēteris Stučka, rusky Пëтр Иванович Стучка; 14. červencejul./ 26. července 1865greg. Koknese25. ledna 1932, Moskva) byl lotyšsko-sovětský spisovatel, právník a politik. Jeho manželkou byla Dora Stučka, roz. Pliekšāne, sestra Rainise. Jeden z nejvýraznějších činitelů lotyšského politického hnutí „Jaunā strāva“ (doslovně: Nový proud, volně: Nová vlna).

Životopis

Pēteris Stučka se narodil v Koknese, Livonská gubernie, Ruské impérium (nyní ve Vidzeme, Lotyšsko) jako syn rolníka. Po ukončení gymnázia začal studovat právnickou fakultu na Petrohradské univerzitě (absolvoval roku 1888), kde se setkal s myšlenkami marxismu.

Pamětní deska se Stučkovou podobiznou na domě v Kirově

V letech 18881897 se Stučka přátelil se švagrem Jānisem Pliekšānem, používajícím pseudonym Rainis, s nímž založil lotyšské marxistické noviny Dienas lapa.

Roku 1895 vstoupil do organizace Nová vlna, za což byl zatčen a poslán do Vjazmy.

V letech 19031906 žil pod policejním dozorem ve Vitebsku. Roku 1906 se vrátil do Rigy, kde založil Sociálně demokratickou stranu Lotyšska, která se později stala místním orgánem RSDDS. V roce 1907 se stal členem Dumy.

Roku 1915 se přidal k bolševikům. Za únorové revoluce se stal členem výkonného výboru Petrohradského sovětu. Za říjnové revoluce pobýval ve Smolném, kde udržoval kontakt s Lotyšskými střelci.

V roce 1920 vydal sovětskou encyklopedii Stát a právo, a stal se jedním z duchovních otců sovětského revolučního práva. Od roku 1923 až do smrti vykonával úřad vrchního soudce RSFSR a lidového komisaře justice.

Zemřel 25. ledna 1932. Jeho popel je uložen v Kremelské zdi.

Pocty

Po Stučkovi bylo v letech 19671990 pojmenováno město Aizkraukle a v letech 1958–1990 také Lotyšská státní univerzita.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Стучка, Пётр Иванович na ruské Wikipedii.

Externí odkazy