Pasivum (účetnictví)

V tomto článku se podíváme na fascinující historii Pasivum (účetnictví), tématu, které v průběhu let upoutalo pozornost milionů lidí. Od svých počátků až po svůj dopad na současnou společnost hrál Pasivum (účetnictví) zásadní roli při utváření našeho způsobu chápání světa. V tomto článku budeme podrobně zkoumat nejdůležitější aspekty Pasivum (účetnictví), od jeho prvních projevů až po nejnovější inovace, které způsobily revoluci ve způsobu, jakým jej vnímáme. Kromě toho zjistíme, jak Pasivum (účetnictví) zanechal svou stopu v populární kultuře a ovlivnil vše od umění a módy po politiku a technologie. Připravte se na ponoření do vzrušujícího vesmíru Pasivum (účetnictví) a objevte vše, co nám tento fenomén může nabídnout.

Pasiva v účetnictví představují zdroje, kterými jsou kryta aktiva podniku. Jde o závazky vůči věřitelům (včetně závazků z obchodního styku), vklady vlastníků do společnosti, zisky (ztráty) minulých let a výsledek hospodaření běžného roku. Tradičně se pasivum definuje jako zdroj krytí majetku, neboť informuje o tom, odkud (z jakých zdrojů) byl majetek podniku (aktivum) pořízen. Aktiva a pasiva jsou zobrazena ve finančním výkazu, který se nazývá rozvaha.

Zobrazení pasiv v rozvaze

Aktiva a pasiva se v rozvaze zobrazují buď horizontálně ve dvou sloupcích (tzv. T-forma), kdy jsou aktiva zobrazena na levé straně a pasiva na pravé, nebo jsou položky zobrazeny jednoduše pod sebou. Neobvyklá není ani forma, kdy jsou zobrazena nejprve aktiva, pak zdroje podniku, zvlášť cizí a vlastní kapitál.

Struktura pasiv (podle českých účetních standardů)

Vlastní kapitál

  1. Základní kapitál
  2. Fondy ze zisku
  3. Výsledek hospodaření minulých let
  4. Výsledek hospodaření běžného účetního období

Cizí zdroje

  1. Rezervy
  2. Dlouhodobé závazky
  3. Krátkodobé závazky
  4. Dohadné účty pasivní a časové rozlišení pasivní
  5. Dlouhodobé úvěry
  6. Krátkodobé úvěry

Související články