Přílipkovci

V tomto článku prozkoumáme téma Přílipkovci do hloubky, analyzujeme jeho původ, jeho relevanci dnes a jeho dopad v různých oblastech. Od svého vzniku vzbuzuje Přílipkovci velký zájem a je předmětem četných debat a studií. V průběhu let se Přílipkovci vyvíjel a přizpůsoboval změnám moderního světa, získával nové dimenze a významy. Prostřednictvím tohoto článku se ponoříme do nejdůležitějších aspektů Přílipkovci a nabídneme kompletní a aktualizovanou vizi, která čtenáři umožní důkladně porozumět tomuto fenoménu a jeho důsledkům v dnešní společnosti.

Jak číst taxoboxPřílipkovci
alternativní popis obrázku chybí
Pilina unguis (vědecká ilustrace)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenměkkýši (Mollusca)
Podkmenschránkovci (Conchifera)
Třídapřílipkovci (Monoplacophora)
Odhner, 1940
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přílipkovci (Monoplacophora) jsou prastarou třídou měkkýšů, která byla až do roku 1952 známá jen z kambrických a devonských usazenin. Dnes je známo několik recentních druhů, např. přílipkovec čapkový (Neopilina galatheae), který žije v hlubinách u tichomořského pobřeží od Mexika po Chile.

Vědecké pojmenování Monoplacophora (z řec. mono – jediný, plak – ploténka, phorein – nést) se vztahuje ke stavbě schránky – na rozdíl od příbuzných chroustnatek je tvořena jedinou částí.

Charakteristika

Přílipkovci jsou primitivní měkkýši, kteří sdílejí některé znaky s ploštěnci. Jejich tělo vykazuje jistou míru segmentace (metamerie), mají několik párů žaber, svalů i coelomových váčků, stejně tak metanefridií (6 párů). Někteří autoři považovali takové tělní uspořádání za další důkaz toho, že přílipkovci stojí evolučně na půl cesty mezi ploštěnci a měkkýši, novější studie ale ukazují, že metamerie přílipkovců je až druhotná. Nervová soustava je tetraneurální, ganglia a nervové prstence jsou jen v hlavové části.

Červovité tělo přílipkovců je kryté miskovitou, 2,5 cm dlouhou schránkou. Hlava je redukovaná, přílipkovci nemají oči.

Ekologie

Oba recentní druhy přílipkovců žijí na dně, kde se živí organickými zbytky.

Systém

  • řád: Tryblidiida
    • nadčeleď: Tryblidioidea
      • čeleď: Tryblidiidae †
      • čeleď: Neopilinidae – přílipkovcovití
      • čeleď: Monoplacophoridae
  • řád: Cyrtonellida
  • řád: Pelagiellida


Externí odkazy