Pánfilo de Narváez

Dnes je Pánfilo de Narváez tématem velkého významu a zájmu široké škály lidí po celém světě. S rozvojem technologií a globalizací se Pánfilo de Narváez stal klíčovým bodem diskuse v různých oblastech, od politiky po vědu, včetně kultury a společnosti. Názory a pohledy na Pánfilo de Narváez jsou různorodé a mění se, což z něj dělá vzrušující a neustále se vyvíjející téma. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Pánfilo de Narváez, od jeho původu a vlivu dnes až po možné budoucí důsledky, které může mít. Kromě toho budeme analyzovat různé pohledy a argumenty na věc s cílem nabídnout kompletní a obohacující vizi Pánfilo de Narváez.

Pánfilo de Narváez
Panfilo de Narvaez
Panfilo de Narvaez
Narození1470
Navalmanzano
Úmrtí1528
ústí řeky Mississippi
Příčina úmrtíutonutí
Povoláníconquistador
Funkceadelantado
PodpisPánfilo de Narváez – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pánfilo de Narváez (1470 Navalmanzano, Španělsko1528 ústí řeky Mississippi, španělská Florida) byl španělský conquistador a cestovatel. Prozkoumal značnou část území od západního pobřeží Floridy až po ústí řeky Mississippi.

Dobyvatelské cesty

Expedice Álvara Núñeze Cabeza de Vaca 1528 až 1536

V roce 1511 se Narváez účastnil dobývání Kuby, kde proslul svou krutostí k domorodcům. V roce 1520 byl vyslán guvernérem Velasquezem do Mexika, aby zatkl Hernána Cortése, byl jím však krátce po přistání poražen a zajat. Po propuštění v roce 1523 se vrátil na Kubu a později do Španělska. Roku 1527 získal privilegium kolonizovat území mezi Floridou a východním Mexikem. V roce 1528 se vylodil s oddílem o 400 mužích na západním pobřeží Floridy u zálivu, kde dnes leží město Tampa, aby pokračoval v objevech, které před ním udělal Juan Ponce de León. Pustil se obtížným terénem po souši na západ, po značných ztrátách v boji s Indiány se dostal až k zálivu Apalachee, kde vystavěl čluny, aby doplul do Mexika. Se zbytkem mužstva sledoval pobřeží až k ústí řeky „Svatého ducha“, která dnes nese název Mississippi, kde při ztroskotání utonul. Zbytek výpravy se dostal až na území dnešního Texasu, kde však většina účastníků padla v boji s Indiány nebo zemřela na nemoci. Na živu zůstalo jen 15 mužů, mezi nimi i Álvar Núñez Cabeza de Vaca.

Literatura

  • Ivan Hrbek, ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. Praha : Panorama, 1979. 285 s.

Externí odkazy