V dnešním světě je Optometrie téma velkého významu a zájmu širokého spektra společnosti. Jak čas plynul, Optometrie nabýval na významu v různých oblastech, od politiky po populární kulturu. V tomto článku důkladně prozkoumáme dopad a význam Optometrie, analyzujeme jeho důsledky v každodenním životě, jeho vývoj v průběhu let a jeho vliv v různých oblastech studia. Od svých počátků až po současnost je Optometrie předmětem debat a úvah a je zásadní pochopit jeho význam v současném kontextu. Proto je nezbytné ponořit se do této analýzy, abychom plně porozuměli tomuto tématu, které je dnes tak aktuální.
Optometrie představuje nelékařský zdravotnický obor, který se zaměřuje na péči o lidské oko a jeho funkcionalitu. Profesionál pracující v oboru optometrie je označován jako optometrista. Stejně jako v případě mnoha dalších profesí, i pravomoci optometristů se mohou lišit v jednotlivých zemích. Nicméně hlavním úkolem optometristů je provádění vyšetření zrakových funkcí, určování vhodné dioptrické korekce a případně aplikace kontaktních čoček. Optometrista je rovněž schopen poskytnout odborné poradenství při výběru optimálních korekčních pomůcek a zhodnotit celkový stav zrakových funkcí. Je však důležité zdůraznit, že optometrista není oprávněn diagnostikovat ani léčit oční choroby. Optometrie a ortoptika společně tvoří základní péči o zrak, která je důležitým předstupněm k následné lékařské péči v oftalmologii.
Lidské oko můžeme chápat jako vstupní bránu do lidského nitra. Jinými slovy, oko funguje jako periferie mozku, která registruje světlo a předává informace do mozku k analýze. Je fascinující, jak jsou propojeny psychika, fyziologie a zrak. Zrakové problémy často signalizují další zdravotní potíže a mohou výrazně ovlivnit psychiku i celkový život člověka. Proto je důležité si uvědomovat význam zraku pro náš život. Pečlivý přístup k péči o zrak a pravidelné vyšetření zrakových funkcí přispívají k celkovému zdraví a kvalitě života. Zrakové vnímání je klíčové pro interakci s okolním světem, a proto optometristé často berou svou práci jako poslání, které pomáhá lidem žít plnohodnotněji.
Slovo “optometrie” má svůj původ v řečtině. Skládá se z termínů ὄψις (opsis - což znamená pohled) a μέτρον (metron - což je měřit nebo vládnout). Tento termín se začal více užívat koncem osmnáctého století, kdy byl používán k označení měření zraku pomocí zařízení nazvaného optometr. Kořen slova “opto” je zkrácená forma odvozená od řeckého “ophthalmos”, což znamená oko. V anglickém jazyce je zajímavé, že frázi „I see“ lze vykládat také jako “rozumím”, což má svůj smysl. Když něčemu porozumíme, často je potřeba také vidět onu věc, abychom ji lépe pochopili a vytvořili si o ní úplnější představu.
Optometrie je úzce spjata s rozvojem lékařských disciplín a vědeckých oborů zaměřených na zrakový systém, optiku, optické přístroje a další techniky související s péčí o zrak. I když se často tvrdí, že optometrie je relativně nový obor, historický přehled ukazuje, že tomu tak není.
Procesy vzdělávání a praxe optometristů jsou v řadě zemí regulovány vládou. Jako u většiny zdravotnických oborů se vyžaduje i u optometristů značná kvalifikovanost a stálý přehled o nových trendech a postupech.
Optometrie je oficiálně uznána a vyučuje se:
V Evropě nejsou doposud stanovena jednotná pravidla pro získání licence (registrace) optometrie. Například v Německu se problematikou optometrie zabývají zejména oftalmologové a profesionálně trénovaní a certifikovaní optici. Ve Francii není žádná regulace optometrie a optometristé jsou často školení tak, že navštěvují ordinace soukromých oftalmologů.
Po vzniku Evropské unie vznikly organizace zaštiťující evropské školy a školy s výukou optometrie (AESCO Association of European Schools and Colleges of Optometry) a organizace vystupující pod označením Evropská rada optiky a optometrie (ECOO European Council of Optometry and Optics), která se snaží nastavit obecně platná pravidla tohoto oboru. Hlavním úkolem těchto organizací je optometrii v EU sjednotit a stanovit evropskou zkoušku z optometrie (evropský diplom optometrie), uznávaný celou EU.
V České republice je optometrie vedena jako nelékařský zdravotnický obor. Optometrii lze v ČR studovat na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze. Dle platné legislativy se vždy jedná o tříleté bakalářské studium. Dále je možno navázat studiem magisterských a doktorských zdravotnických oborů na zmíněných nebo dalších fakultách a VŠ. Pro výkon profese optometristy je důležité bakalářské studium.