Nootropikum

V tomto článku prozkoumáme Nootropikum do hloubky, analyzujeme jeho důležitost, jeho dopady a jeho vliv na různé aspekty každodenního života. Nootropikum je fenomén, který přitahuje pozornost odborníků a vědců v různých oblastech, protože jeho význam sahá od osobní až po globální úroveň. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty, které činí Nootropikum tématem zájmu a úvah, a také různými úhly pohledu, ze kterých k němu lze přistupovat. Kromě toho se ponoříme do důsledků, které má Nootropikum v různých kontextech, a jeho potenciálu generovat významné změny ve společnosti.

Nootropika (označovaná též jako „chytré drogy“) jsou drogy, léčiva, potravní doplňky nebo funkční potraviny zlepšující schopnosti lidského myšlení (funkci a kapacitu mozku). Slovo nootropic bylo poprvé použito v roce 1964 Rumunem Corneliem E. Giurgeou, vychází ze starořeckých slov noos (česky vnímání) a tropein znamenající otočení, ohnutí.

Vlastnosti

Hlavními vlastnostmi definujícími nootropní látku dle C. E. Giurgey jsou:

  • rozšíření, alespoň pod určitými podmínkami, přírůstků z procesů učení, i rezistance naučených chování proti faktorům, které je mohou poškodit;
  • usnadnění toku informací mezi oběma mozkovými hemisférami;
  • částečné rozšíření obecné ochrany mozku proti fyzickým či chemickým poškozením;
  • zvýšení účinnosti posílení korových a podkorových kontrolních mechanismů;
  • absence obvyklých negativních efektů psychotropních látek.[1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nootropic na anglické Wikipedii.

  1. Chytredrogy.eu FAQ. chytredrogy.eu . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-03-18. 

Externí odkazy