V dnešním světě získal Musique concrète nebývalý význam. Ať už svým vlivem na společnost, vlivem na kulturu nebo významem v ekonomické sféře je Musique concrète tématem, které nezůstane bez povšimnutí. Postupem času jsme byli svědky toho, jak se Musique concrète vyvíjel a přizpůsoboval měnícím se okolnostem moderního světa. V tomto článku podrobně prozkoumáme různé aspekty Musique concrète a jeho relevanci dnes. Od jeho počátků až po jeho vliv na současnost budeme analyzovat, jak Musique concrète označila před a po v různých aspektech každodenního života.
Musique concrète (čti myzik konkrét) je mezinárodně vžité francouzské označení pro tzv. konkrétní hudbu. Jakkoli ji lze historicky chápat do určité míry jako hudební směr, jedná se v podstatě spíše o druh způsobu vytváření hudby. Musique concrète vznikla jako prostředek, sloužící rozvoji zvukových charakteristik hudby. Na rozdíl od tradiční klasické vážné hudby, kde je základem pro realizaci (abstrakci) hudební myšlenky notace, je základem pro konkrétní hudbu "konkrétní" zvuk, se kterým je dále pracováno za použití nejrůznějších technik tak, aby odpovídal zamýšlenému charakteru v dané kompozici.
Zakladatelem "musique concrète" byl francouzský skladatel Pierre Schaeffer, průkopníky byli též Edgard Varèse a Iannis Xenakis. Další skladatelé, kteří se podíleli na jejím rozvoji:
Stejně jako v případě elektronické či elektroakustické hudby je v současné době termín "konkrétní hudba" chápán nejednotně, a to buď jako