Muralismus

V dnešním světě se Muralismus stal tématem velkého významu a zájmu širokého spektra lidí. Ať už se jedná o dopad na společnost, historický význam nebo budoucí důsledky, Muralismus upoutal pozornost mnoha lidí na celém světě. V tomto článku důkladně prozkoumáme všechny aspekty Muralismus, od jeho počátků až po jeho dnešní vliv. Budeme analyzovat jeho dopad v různých oblastech a také perspektivy, které kolem tohoto tématu existují. Tento článek má pro každého něco, ať už jste odborník v oboru nebo se jen chcete dozvědět více o Muralismus.

Nástěnná malba Diega Rivery, Palacio National, Ciudad de México

Muralismus je malířské hnutí v Mexiku, lze ho chápat jako latinskoamerický směr, avantgardní umělecký výraz, jev spjatý s revolucí v Mexiku probíhající v období vlády prezidenta Álvara Obregóna. Staví na mexickém vlastenectví a vyzdvihuje povstalecké hrdiny a bojovníky za národní požadavky, poukazuje i na indiánskou minulost. Vznik muralismu je spojen s uveřejněním manifestu Sociální, politické a estetické prohlášení (1922).

Zaměření

Muralismus se zaměřuje na vnitřní i vnější výzdobu veřejných budov monumentálními nástěnnými malbami, zobrazovány jsou náměty z předkolumbovského Mexika, z osvobozeneckého hnutí i ze soudobého života země.

Hlavní představitelé

Hlavní představitelé jsou

Nedokončená nástěnná malba Davida Alfara Siqueirose v prostorách umělecké školy Academia de San Carlos v hlavním městě Mexika

Druhá generace

Druhou generaci muralistů rozvíjející mexický národní muralismus tvořili:

a další.

Odkazy

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu muralismus na Wikimedia Commons