Moínuddín Čiští

V dnešním světě získal Moínuddín Čiští nesporný význam v mnoha oblastech naší společnosti. Jak na osobní, tak na profesionální úrovni se Moínuddín Čiští stal tématem zájmu, které vyvolává diskuse, úvahy a akce. Od svého dopadu na duševní zdraví až po vliv na globální ekonomiku, Moínuddín Čiští vzbudil zájem akademiků, odborníků a občanů, kteří se zajímají o pochopení, analýzu a případně zlepšení současné situace ve vztahu k této problematice. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Moínuddín Čiští a jeho důležitost v každodenním životě, stejně jako možné přístupy k řešení jeho výzev a příležitostí.

Moínuddín Čiští
Narození1. února 1143
Sístán a Balúčistán
Úmrtí15. března 1236 (ve věku 93 let)
Adžmér
Místo pohřbeníAjmer Sharif Dargah
Povolánímystik
NásledovníkQutbuddin Bakhtiar Kaki
Nábož. vyznánísúfismus
sunnitský islám
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moínuddín Čiští (1141 Sístán - 16. března 1236) byl jeden z největších islámských mystiků, zakladatel indického řádu čištíja.

Rodný Sístán opustil v roce 1153, 1169 nebo 1178 a rozhodl se pro duchovní život. S cílem získat dobré náboženské vzdělání se vydal na cesty. Navštívil přitom i mnoho autorit těch dob, například Abd al-Kádera Džíláního. Po roce 1186 se vrátil do Indie, kde se usadil. Do svého řádu převzal některé indické zvyky. Významná je jeho hrobka v Adžméru v Indii, kterou navštěvují muslimové, sikhové, hinduisté i křesťané.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Moínuddín Čiští na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Moínuddín Čiští na Wikimedia Commons
  • DROZDÍKOVÁ, Jarmila. Lexikón islámu. 1. vyd. Bratislava: Kalligram, 2005. 270 s. ISBN 80-7149-764-9. Heslo Čiští, Mu'ínaddín Muhammad, al-, s. 46. 
  • ČEŠTĪYA