V dnešním světě se Motto Evropské unie stalo tématem velkého významu a zájmu široké veřejnosti. S rozvojem technologií a globalizací převzal Motto Evropské unie zásadní roli v naší společnosti a ovlivnil různé aspekty každodenního života. Ať už v osobní, pracovní, sociální nebo politické sféře, Motto Evropské unie prokázal svůj vliv a vyvolal nekonečné názory a diskuse. V tomto článku dále prozkoumáme význam Motto Evropské unie a probereme jeho důsledky v různých kontextech.
Věta Jednotná v rozmanitosti (oficiálně je užívána latinská verze In varietate concordia, v češtině též nesprávně Jednota v rozmanitosti nebo Jednotnost v různorodosti) je motto Evropské unie.[1]
Poprvé bylo neoficiálně ustanoveno v roce 2000, bylo vybráno z mnoha verzí vytvořených školáky a předložených na stránkách devise-europe.org. Motto bylo schváleno tehdejší předsedkyní Evropského parlamentu Nicole Fontainovou. Takto bylo citováno i v (nyní zamítnutém) návrhu Evropské ústavy.
Podobná motta, podtrhující odlišnosti a rozmanitost, existují i v jiných jazycích a zemích světa. Ve verzi bylo oficiálně přijato 24. dubna 2000 za oficiální motto Jihoafrické republiky: „!ke e: ǀxarra ǁke“, což v jazyce xam znamená doslova Rozdílní lidé žijí v jednotě, nicméně je překládáno jako Jednota v rozmanitosti. Indonéské státní motto (psané ve staré javánštině) „Bhinneka Tunggal Ika“ (doslova (Ač) rozdílní, přece jednotní) se také překládá jako Jednota v rozmanitosti. Podobný význam má také jedno z hesel USA: „E pluribus unum“ (Jednota sestává z mnoha rozdílných, Z mnohých jediné). Heslo Jednota v rozmanitosti také používá Papua Nová Guinea.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku European symbols#Motto na anglické Wikipedii.