Monoklonální protilátka

Schéma protilátky (imunoglobulinu) Různé možnosti zacílení monoklonálních protilátek proti nádorové buňce (v léčbě rakoviny)

Monoklonální protilátka (MoAb) je protilátka (imunoglobulin), která je získaná z klonální populace jedné plazmatické buňky. Každá plazmatická buňka (ve skutečnosti vlastně aktivovaný B-lymfocyt) v těle je schopná produkovat jistou variantu imunoglobulinu a těchto variant je obrovské množství: monoklonální protilátka je však jen jedna z těchto variant. Monoklonální protilátka má tedy přesně definovatelné vlastnosti a velice specificky se váže na svůj substrát.

Tyto protilátky se v poslední době v hojné míře používají k léčbě některých onemocnění (tzv. imunoterapie), jako jsou např. kardiovaskulární onemocnění, autoimunitní choroby, roztroušená skleróza, několik druhů rakoviny, nebo se jimi potlačuje reakce těla na transplantované orgány. Jsou používané také k léčbě onemocnění covid-19. Monoklonální protilátky se rovněž ve velké míře používají v diagnostických testech na přítomnost infekčních onemocnění, hormonů, toxinů, či ve výzkumu antigenů. V humánní medicíně jsou například aplikovány v ELISA testech na virovou hepatitidu, AIDS nebo v těhotenských testech na přítomnost hormonu HCG. Ve veterinární diagnostice se mAb využívají např. v imunodiagnostice Aujeszkyho choroby u prasat.

Odkazy

Reference

  1. ROBERT C. KING; WILLIAM D. STANSFIELD; PAMELA K. MULLIGAN. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. : Oxford University Press, 2006. 
  2. Waldmann, Thomas A. Immunotherapy: past, present and future. Nature Medicine. 2003, roč. 9, s. 269–277. Dostupné online. DOI 10.1038/nm0303-269
  3. Lék sotrovimab zabírá na všechny mutace včetně omikronu. Novinky.cz . Borgis . Dostupné online
  4. Monoclonal antibodies . . Dostupné online. (anglicky) 
  5. PRV-gI-Ab Svanovir . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-07. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Portály: Biologie | Chemie