V tomto článku prozkoumáme téma Mars Exploration Program do hloubky, analyzujeme jeho mnoho aspektů a jeho dopad na různé aspekty každodenního života. Od jeho počátků až po jeho současnost se ponoříme na cestu historií, pokroky, výzvami a příležitostmi, které Mars Exploration Program ve společnosti představuje. Prostřednictvím různých úhlů pohledu se budeme zabývat jeho vlivem na kulturu, ekonomiku, technologie a mezilidské vztahy s cílem plně porozumět jeho důležitosti a důsledkům, které s sebou nese. Stejně tak prozkoumáme různé pohledy a názory odborníků v oboru, abychom mohli nabídnout širokou a kompletní vizi o Mars Exploration Program. Připojte se k nám na této vzrušující cestě za poznáním všeho, co Mars Exploration Program nabízí!
Mars Exploration Program je projekt NASA, který zahrnuje všechny americké bezpilotní mise k Marsu. První mise programu byla spuštěna roku 1964. Součástí tohoto projektu jsou také vozítka Curiosity, Spirit a Perseverance. Cílem tohoto projektu je vyzkoumat geologickou historii Marsu a také zjistit informace potřebné pro přistání člověka na Marsu. Díky velkým dotacím od vlády USA dochází k neustálému vývoji dalších vozítek (roverů), landerů a orbiterů.[1]
V roce 1964 vznikly sondy Mariner 3 a Mariner 4. Zatímco Mariner 3 shořel při startu, Mariner 4 pořídil první fotografii Marsu v historii. Mariner 3 i 4 byly orbitery. V roce 1969 byl vypuštěn Mariner 6 a následně Mariner 7. Jejich hlavním úkolem bylo zkoumat atmosféru Marsu. Obě sondy pořídily stovky fotografií povrchu. Roku 1971 se na oběžnou dráhu Marsu dostaly orbitery Mariner 8 a Mariner 9. Tyto dvě sondy vytvořily první fotografie měsíců Marsu Phobos a Deimos.
Roku 1975 byl spuštěn projekt Viking. Na Marsu v tomto roce přistály orbitery a landery Viking 1 a Viking 2. Tyto dva landery byly první lidmi vytvořené předměty, které přistály na povrchu Marsu. Vytvořily sérii fotografií. Jejich hlavním účelem bylo udělat 3 experimenty, během kterých bylo zjištěno, jaké složení mají marsovské soli a zdali je na Marsu stopa života.
Další misí byl až v roce 1992 MARS OBSERVER. S tímto orbiterem však byl ztracen kontakt při vstupu do horního okraje marsovské atmosféry.
V roce 1996 přistál na Marsu rover Pathfinder. Na Zemi odeslal fotografie povrchu a také kompletní analýzu skal a solí z povrchu Marsu. Naměřil také úplně první data o větrech a počasí na Marsu. V témže k Marsu doletěl orbiter Mars Global Surveryor. Tento orbiter studoval atmosféru, vnitřní stavbu Marsu a také polární čepičky, přičemž poslal první data o tom, z čeho se kompletně skládají. Vytvořil také první 3D model Marsu.
V roce 1998 mířil k Marsu orbiter Mars Climate Orbiter, ale stejně jako s o rok později vypuštěnými zařízeními Mars polar lander a Deep Space 2, byl při dosažení správné výšky ztracen kontakt.
V roce 2001 byl vypuštěn orbiter Mars Odyssey. Tento orbiter udělal mapu geologického složení Marsu. Orbiter také hledal podzemní vodu.
V roce 2003 na Marsu přistály rovery Spirit a Opportunity. Jajich hlavním úkolem bylo zkoumat povrch, atmosféru a skály na Marsu. Dále také vyhledávaly a analyzovaly soli a horniny na Marsu. V témže roce se na oběžnou dráhu dostal orbiter Mars Express, který vznikl ve spolupráci ESA a ISA.[3]
Mars Reconnaissance Orbiter zkoumal od roku 2005 minerály a struktury na Marsu. V roce 2007 byl vypuštěn Phoenix Scout. Tento lander na Marsu zkoumal geologické složení a vytvářel geologické mapy Marsu. Zároveň na Zemi odesílal informace o mlze, počasí nebo prachových bouřích.
V roce 2011 začal pracovat rover Curiosity. Ten měl přístroje na zkoumání geologického složení Marsu. Dále měl také 17 kamer, které snímaly okolí a vytvářely panoramata. Rover hledal také stopy organických látek v horninách na povrchu.
V roce 2013 se na oběžnou dráhu dostal orbiter MAVEN, který zkoumá atmosféru Marsu.
V roce 2016 začal projekt EXOMARS tím, že do atmosféry Marsu vstoupil orbiter Trace Gas Orbiter.
18. února 2021 na Marsu přistálo dosud nejmodernější vozítko Perseverance,[4] které je součástí programu Mars 2020.[5]
Program má 4 cíle: